wz


 

Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1280x1024 pixelov
Späť | Obnoviť | Dopredu

 

Raz za 823 rokov

Máte kalendár na rok 2014? Určite áno.
Tak si pozorne prezrite mesiac AUGUST 2014!
Bude to len raz vo vašom živote, kedy budete svedkami tohto javu.
V tomto roku bude v mesiaci auguste 5 piatkov, 5 sobôt a 5 nedieľ.
A pozor, tento jav sa vyskytuje len raz za 823 rokov!
Číňania k tomu hovoria: "Vrecká plné peňazí!"
Podľa učenia Feng Shui vraj treba poslať túto správu svojim priateľom a známym a údajne do 4 dní bude nasledovať príjemné peňažné prekvapenie ...
Kto tak neurobí, že vraj nevie, o čo prichádza ....

31.1.2013

Svätí na každý deň

Keď sa človek "započúva" do dnešných relácií a pozrie na TV programy, tak od rána do neskorej noci vidí a počuje obrovské množstvo negatívnych správ, politických káuz, škandálov tzv. hviezd atď. atď. atď. Naozaj neuškodí nikomu zo spoločenstva ľudí, ak si dokáže v tomto zhluku negativizmu vytvoriť malý okruh morálneho sveta tých, ktorí svojim životom ukazovali smer putovania na zemi k vyššiemu cieľu, duchovnému životu s víziou božského nekonečna. A tým malým "morálnym kruhom" môže byť aj každodenné pravidelné čítanie príbehov MIEN svätých.
Spisovateľ Stanislav HÁBER sa rozhodol zverejniť na internete z pripravovanej knihy  a každodenne prináša "Príbeh mena" na svojom blogu pod názvom: "Svätí na každý deň."
V predslove napísal:
"Raz som šiel pod Michalskou bránou v Bratislave. Oslovil ma človek so žiadosťou o finančný príspevok pre operáciu malého dieťaťa. Dal som mu pár korún, na čo mi daroval obrázok sv. Dominika Savia. Bolo na ňom napísané: "Ak môžem byť veselý a zároveň svätý - chcem byť svätý."
Každý svätý je víťazom nad ľudským osudom. Chesterton kedysi povedal, že medzi svätcami je viac rozdielov ako medzi vrahmi. Svätci sú úžasnými silákmi v morálke, ale predsa to boli ľudia ako my.
Kresťanskému rádiu Lumen v Banskej Bystrici som v roku 2005 ponúkol cyklus Veselo so svätými. Bol to návrh urobiť raz za týždeň jednu reláciu o veselých momentoch zo života tých svätých, ktorí budú mať v týždni sviatok. Zodpovedný redaktor vdp. Peter Holbička mi však povedal, že ak chcem niečo o svätých pre nich pripraviť, tak na každý deň.
Bol to obrovský záväzok. Seriál sa už nemohol volať  Veselo so svätými, lebo o každom svätom sa nedajú násilne vyrábať smiešne historky. Napriek tomu inšpirácia sv. Dominikom Saviom ma neopúšťala. Seriál som vyrábal za pochodu. Teda vysielali sa každý deň životopisy svätých a ja som zatiaľ rýchlo písal ďalšie.
V tejto práci mi pomáhal Boh. V noci sa mi snívali sny so svätcami. Cítil som sa v ich spoločnosti fantasticky a posilnený do druhého dňa písať ďalej.
Ako príručka mi slúžila najmä kniha vdp. Kamila Mečiara Životy víťazov. Knihy a práce Mons. Viliama Judáka, Laca Zrubca, Rajmunda Ondruša, Ernesta Macáka, Róberta Letza, Petra Šturáka, Jána Zentka, Antona Habovštiaka, Louisa de Wohla, Richarda Marsinu, Jozefa Špirka a Giovanniho Papiniho. Niekoľko ročníkov Katolíckych novín a viacero ďalších knižných diel, medzi ktorými boli na prvom mieste Svätá biblia a kňažský breviár Živý prameň z roku 1967 zostaveným Jozefom Dragošom - Alžbetínčanom.
Všetkým spomínaným zdrojom ďakujem ako i mojej rodine, manželke Júlii, dcére Dominike a synom Jánovi s Jurajom, ktorí mi vytvárali rodinnú pohodu, aby som to vôbec dopísal."

Stanislav Háber*
(z pripravovanej knihy Svätí na každý deň)

Január

1. január Slávnosť Panny Márie Bohorodičky
2. január: Bazil Veľký a Gregor Naziánsky
3. január Genovéva
4. január Angela z Foligna
5.január Ján Nepomucký Neumann
6. január: Zjavenie Pána - Traja králi
7. január Rajmund z Peňafortu
8. január Severín
9. január Fulgent
10. január Simeon Stylita
11. január Teodoz
12. január Vincent Mária Strambi
13. január Hilár
14. január Félix z Noly
15. január Pavol Tébsky
16. január Arnold Janssen
17. január Anton
18. január Margita Uhorská
19. január Kanuth
20. január Fabián a Šebastián
21. január Agnesa Rímska
22. január Vincent  
23. január Ján Almužník
24. január František Saleský
25. január Obrátenie svätého Pavla
26. január Timotej a Títus
27. január Angela Merici
28. január Tomáš Akvinský
29. január
Sulpícius Severus a Peter Nolaskus
30. január Vincent Pallotti
31. január Ján Bosco

Február

1. február Pionius
2. február Obetovanie Pána
3. február Katarína de Ricci a Blažej
4. február Ondrej Corsini
5. február Agáta
6. február Pavol Miki a spoločníci
7. február Ján de Britto
8. február Hieronym Emiliani
9. február Ján z Mathy
10. február Školastika
11. február Lurdská Panna Mária
12. február Benedikt Anianský
13. február Jordán
14. február Teofán Venárd
15. február Natalis Pinot
16. február Onezim
17. február
Sedem zakladateľov rehole Služobníkov Panny
18. február
Jakub Sales a Viliam Saultemouche
19. február Konrád
20. február
Vincencia Valéria Olšovská a Ján Hutyra
21. február Peter Damiani
22. február Katedra sv. Petra
23. február Polykarp
24. február Montanus, Lucius a spoločníci
25. február Benjamín Martinský Martoň
26. február Oskar
27. február Gabriel Possenti
28. február Roman


 

Ján Bosco

Priam zo sna bol život nášho dnešného svätca Jána Bosca. Narodil sa v horskej osade Becchi na úpätí Álp pri mestečku Castelnuovo d´Asti v roku 1815 ako najmladší z troch synov.
Otec mu zomrel vo veku 33 rokoch na zápal pľúc. Najmladší Ján sa naučil od starého kňaza čítať na radosť celej dediny, keď za dlhých zimných večerov čítal v zaviatej horskej osade ľuďom knihy, alebo opakoval nedeľné kázne, ktoré sa naučil naspamäť.
Keď mal deväť rokov, sníval sa mu sen, ktorý dal celému jeho životu cieľ. Videl vystrájať množstvo detí. Najprv im dohováral, ale napokon sa rozhodol biť ich, aby boli ticho. Vtedy sa zjavila záhadná postava a povedala: "Nie tak! Nie násilím! Iba láskavo, ak si chceš získať ich priateľstvo!"
Na to sa nezbedné deti zo sna premenili na krotkých barančekov a tajomný hlas pokračoval: "Vezmi si pastiersku palicu a veď ich na pašu."
Po prebudení nedokázal na sen zabudnúť. Presvedčil matku, aby ho poslala do služby k sedliakovi, kde slúžil dva roky. Potom sa vrátil do osady a peši chodil do mesta do školy desiatky kilometrov.
Za štyri roky s vypätím všetkých síl ukončil základnú školu i gymnázium zároveň. Študoval ďalej aj potom, ako bol vysvätený v roku 1841 v Turíne za kňaza a získal titul don Bosco. Tu v kostole svätého Františka Saleského slúžil v roku 1841 na sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie 8. decembra omšu. A nemal miništranta. Dnu z ulice vošiel otrhaný chlapec, ktorého kostolník volal, aby šiel miništrovať. Chlapec sa nevedel ani prežehnať. Kostolník ho z chrámu vyhnal.
Don Bosco poslal kostolníka, nech mu chlapca privedie. Vtedy pochopil zmysel sna. Chlapec bol chudobný ako aj jeho biedni rodičia, nemal školy, nemal vieru, nemal nič. Don Bosco ho poprosil, nech privedie kamarátov z ulice. Začal ich učiť katechizmus, ale zároveň im umožnil sa aj hrať.
Ľudia sa naňho hnevali, že pri kostole organizuje v nedeľu huriavk, ba aj samotní kňazi naňho nastrojili pascu. Poslali mu koč, ktorý ho mal zaviesť do blázinca. Mysleli si, že sa zbláznil, keď sa venuje chlapcom z ulíc Turína. Don Bosco presvedčil týchto dvoch kňazov, aby do koča ako starší nastúpili prví. Potom za nimi zamkol dvere a kočišovi zakričal, aby šiel rýchlo do blázinca. Tam ich čakali zriadenci, ktorí mali zadržať Dona Bosca, ale keďže ho nepoznali, mysleli si o kňazoch, že to oni sú blázni a zavreli ich. Do večera sa na tejto historke zabával celý Turín a viac už nikomu nenapadlo Dona Bosca považovať za pomäteného.
Jeho dielo sa rozrástlo po svete. Don Bosco založil na počesť svätého Františka Saleského, v ktorého chráme pochopil zmysel sna z detstva, Saleziánsku reholu, ktorá vychovávala chudobných chlapcov a dávala im možnosť vyučiť sa, aby mali lepší život. Z milodarov na tento účel najprv kúpil kôlňu s pozemkami, potom postavil ústav, dielne, školy a aj tri kostoly, či najväčšiu a najmodernejšiu kníhtlačiareň vo vtedajšom Taliansku.
Vďaka misiám sa jeho myšlienka zo sna o pomoci chudobným chlapcom rozšírila aj do Ameriky, Ázie a Afriky. Don Bosco napísal desiatky kníh a stál pri založení ženskej časti Saleziánskej rehole nazvanej Dcéry Panny Márie Pomocnice spolu so svätou Máriou Dominikou Mazzarellovou.
Stal sa otcom tisícov chudobných dievčat a chlapcov, pričom bol sám od narodenia veľmi chudobný a taký aj zomrel 31. januára 1888 v Turíne vo veku sedemdesiatichdvoch rokov.

Stanislav Háber (z pripravovanej knihy Svätí na každý deň)

Janurár
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2012/12/svati-na-kazdy-den-1-januar-slavnost.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-2-januar-bazil-velky.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-3-januar-genoveva.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-4-januar-angela-z.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-5-januar-jan.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-6-januar-zjavenie.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-7-januar-rajmund-z.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-8-januar-severin.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-9-januar-fulgent.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-10-januar-simeon.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-11-januar-teodoz.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-12-januar-vincent.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-13-januar-hilar.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-14-januar-felix-z.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-15-januar-pavol.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-16-januar-arnold.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-17-januar-anton.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-18-januar-margita.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-19-januar-kanut.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-20-januar-fabian.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-21-januar-agnesa.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-22-januar-vincent.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-23-januar-jan.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-24-januar-frantisek.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-25-januar-obratenie.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-26-januar-timotej.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-27-januar-angela.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-28-januar-tomas.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-29-januar-sulpicius.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/01/svati-na-kazdy-den-30-januar-vincent.html

Ján Nepomucký Neumann

"Svet sa obráti skôr modlitbou ako všetkými inými prostriedkami," v to veril Ján Nepomucký Neumann z českých Prachatíc, ktorý zomrel v chýre svätosti v Spojených štátoch amerických ako biskup vo Philadelphii.
Keď sa stal v Amerike biskupom, mnohí tomu neverili. Tak hlboko bol duchovne pokorný. V Prachaticiach sa narodil v roku 1811. Bola to doba vysťahovalectva do Ameriky. Ján Nepomucký Neumann cítil dopredu, že jeho misionárskym dielom sa stane Nový svet. Vybral sa tam po skončení teologických štúdií v Prahe, aj keď nebol vysvätený, na vlastnú päsť s dvesto frankami vo vrecku.
Z tohto dobrodružstva máme správy z prvej ruky, lebo si písal denník a v ňom aj tieto slová: "Vidí sa mi, akoby neviditeľná ruka bola v tejto hre. Ale mne sa nič nestane, lebo som tvoj a ty si všemohúci! Stojím na hraniciach nebezpečnej krajiny a nemám iného vodcu ako teba! Pochodím jedno, dve, tri americké biskupstvá. Budem žiadať iba to, aby som mohol pracovať pre opustené duše, nemecké alebo indiánske, aké budú. Ak ma nik neprijme, utiahnem sa na púšť a budem robiť pokánie za svoje hriechy i za hriechy iných."
Ján Nepomucký Neumann sa nemýlil. Naozaj akoby bola neviditeľná ruka v hre jeho života. Len 1. júna 1836 ako dvadsaťpäťročný vystúpil v New Yorku z lode a už bol 25. júna vysvätený za kňaza. Dostal jeden z najťažších úsekov na spravovanie pri Niagarských vodopádoch, kde neboli diaľnice, železnica, ani štrkové cesty, ale len bažiny, močiare a lesy. Cez ne sa Ján Nepomucký Neumann predieral a navštevoval odľahlé samoty, aby pracoval na záchrane duší.
Vyčerpaný od únavy raz odpadol. Ujali sa ho kňazi redemptoristi, ktorí mu ukázali novú cestu - žiť v kňazskom spoločenstve. Ján Nepomucký bol o sedem rokov na to v roku 1847 predstaveným všetkých redemptoristických kláštorov na území Spojených štátov amerických. Mal 36 rokov. Vydal Malý katechizmus a potom Veľký katechizmus s desiatkami vydaní, či Biblické dejiny. Navrhli ho na biskupský stolec vo Philadelphii, na ktorý zasadol v deň štyridsiatich prvých narodenín.
Z Čiech odišiel tajne a tajne sa tam chcel vrátiť na návštevu za otcom, keď sa v roku 1854 zúčastnil v Ríme na vyhlásení dogmy o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie. Tajný návrat sa mu nepodaril. Z Čiech odchádzal ako vysťahovalec a vracal sa ako biskup, ktorý v Spojených štátoch vystaval viac ako osemdesiat kostolov a kaplniek, pričom založil viacero nemocníc a sirotincov.
Najväčšie dielo Jána Nepomuckého Neumanna žije v Amerike dodnes. Je ním navrhnuté a vedené cirkevné školstvo. Jeho systém katolíckych škôl už ťahá druhú storočnicu existencie.
Vo vlasti mu pripravili veľkolepé privítania. Po návrate do Spojených štátov o šesť rokov neskôr ako štyridsaťosem ročný zomrel náhle uprostred práce na ulici na srdcový infarkt. Právom o ňom hovorili, že v biskupstve žiaden kňaz nestrávil toľko hodín v spovednici ako sám biskup. Ovládal osem jazykov a rád sa na túto výhodu odvolával, aby mohol byť farníkom čo najbližšie. Po nociach písal knihy a pripravoval plány, pričom spával väčšinou nad nimi na pracovnom stole.

Stanislav Háber (z pripravovanej knihy Svätí na každý deň)

Február
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-1-februar-pionius.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-2-februar-obetovanie.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-3-februar-katarina.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-4-februar-ondrej.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013_02_01_archive.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-6-februar-pavol-miki.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-7-februar-jan-de.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-8-februar-hieronym.html
 http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-9-februar-jan-z-mathy.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-10-februar-skolastika.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-11-februar-lurdska.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-12-februar-benedikt.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-13-februar-jordan.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-14-februar-teofan.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-15-februar-natalis.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-16-februar-onezim.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-17-februar-sedem.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-18-februar-jakub.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-19-februar-konrad.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-20-februar-vincencia.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-21-februar-peter.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-22-februar-katedra.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-23-februar-polykarp.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-24-februar-montanus.html
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/02/svati-na-kazdy-den-25-februar-benjamin.html

Roman

Dnes si pripomíname pamiatku starodávneho svätého Romana, ktorý sa narodil v roku 390 v dnešnom Francúzsku. Mal brata Lupicana, ktorý potom, ako ovdovel, vyhľadal Romana. Ten už bol slávnym pustovníkom žijúcim v lese v zhoblenej drevenici.
Dvaja bratia začali spolu žiť. Mali rovnakých rodičov, rovnakú výchovu a predsa ako tie dva stromy, ktoré spolu zasadili, každý bol iný. Roman bol miernej povahy, naopak Lupican bol výbušný. Nezhodli sa, nuž si povedali, že na vine je miesto, na ktorom žijú. Nechceli si priznať zlyhanie. Veď boli bratia.
Jeden síce poznal rodinný život so ženou, a druhý bol naopak dlhodobo len pustovníkom, ale nemysleli si, že môžu ako bratia mať až tak veľa odlišného. Ani dnes to nie je iné. Ak sú niekde súrodenci spolu, neznamená to, že sa musia jeden na druhého podobať.
Lucian chcel žiť s bratom Romanom, ktorý dosiahol dokonalosť v rozjímaní k Bohu a v skromnom živote. Ich rodičia boli veľmi chudobní. Roman potom ako opustil rodičovský dom, šiel za hlasom srdca. Vyhľadal svätého Sabinu v Lyone a od neho získal pravidlá, ako viesť pustovnícky život.
Začal v Jurských horách, kde sa v samote modlieval, rozjímal o živote a smrti Krista. Cez deň pracoval na políčku pri chatrči, aby nebol nikomu na obtiaž a spieval si žalmy. S príchodom brata Luciana sa jeho pohoda skončila. Výbušný Lucian túžil po živote, aký viedol jeho brat, ale nemal dostatok trpezlivosti. Bolo od začiatku jasné, že spolu nevydržia. Rozhodli sa odísť z Jurských hôr a hľadať nové pustovnícke miesto.
Cestou prenocovali v chalupe u chudobnej vdovy. Tej povedali, čo hľadajú. Vdova ich pokarhala. Chyba nebola v pustovni v Jurských horách, ale v nich. Bratia sa zahanbili a vrátili sa do Jurských hôr. Teraz ich už odhodlanie neopustilo a za krátky čas sa niesol po Francúzsku chýr, že tu žijú dvaja svätci.
Onedlho ich začali vyhľadávať ľudia. Mnohí sa k nim chceli pridať. Bratia teda postavili na jednej strane, aj na druhej strane hory dva kláštory. V jednom bol predstavený Roman, ktorého svätý Hilár po preskúmaní jeho učenia vysvätil za kňaza. V druhom kláštore bol opátom jeho brat Lucian, a založili aj kláštor pre ženy.
Roman sa stal terčom kritiky, že nie je na rehoľníkov dosť prísny. Iba k sebe pristupoval s tvrdou disciplínou, nad inými privieral oči. Brat Lucian prišiel na istý čas spravovať kláštor Romana, aby zvýšil v ráde disciplínu. Roman sa bránil slovami: "Mnohí začali rehoľný život horlivo a potom sa stali vlažnými a ľahostajnými. Iní začali rehoľný život ľahostajne a dosiahli vysoký stupeň mravnej dokonalosti."
Roman vedel, že každé násilie sa raz obráti proti tomu, kto násilie robí. Bojoval len láskou k blížnemu, preto sa stal svätcom. Jeho kláštor sa zmenil na známe francúzske condatské opátstvo a na kláštor svätého Klaudia. V kláštore oveľa neskôr besanconský biskup a svätec Klaudius žil, aj zomrel. Založil ho pustovník žijúci v štvrtom storočí svätý Roman. Ten, ktorý sa snažil získať ľudí k viere a službe Bohu príkladom, nie násilím drezúrou a železnou disciplínou. Zomrel 28. februára v roku 464 vo veku nedožitých sedemdesiatichštyroch rokov. Jeho brat Lucian ešte žil a po bratovi prevzal správu všetkých troch nimi založených kláštorov.

Stanislav Háber (z pripravovanej knihy Svätí na každý deň)MAREC - APRÍL

1. marec Albín
2. marec Anežka Česká
3. marec Kunigunda
4. marec Kazimír
5. marec Ján Jozef z Kríža
6. marec Karol Dobrý
7. marec Perpetua a Felicita
8. marec Ján z Boha
9. marec Františka Rímska
10. marec Dominik Savio
11. marec Eulogius
12. marec Ján Ogilvie
13. marec Lujza de Marillac
14. marec Matilda
15. marec Klement Ján Mária Hofbauer
16. marec Ján Sarkander
17. marec Patrik
18. marec Cyril Jeruzalemský
19. marec Jozef
20. marec Gertrúda
21. marec Mikuláš z Flüe
22. marec Jozef Oriol
23. marec Turibius Alfonz de Mongrovejo
24. marec Katarína Švédska
25. marec Zvestovanie Pána
26. marec Lucia Filippini
27. marec Ludger a Rupert
28. marec Jozef Mária Tomasi
29. marec Maximilián
30. marec Ján Klimak
31. marec
Anton Mária Pucci
1. apríl František z Paoly
2. apríl Ján Pavol II.
3. apríl Richard
4. apríl Izidor
5. apríl Vincent Ferrerský
6. apríl Viliam
7. apríl Ján Krstiteľ de la Salle
8. apríl Albert
9. apríl Kasilda a Maurus
10. apríl Gemma Galganiová
11. apríl Stanislav
12. apríl Július
13. apríl Martin
14. apríl Lidvina
15. apríl Peter Gonzáles
16. apríl Mária Bernadeta Soubirousová
17. apríl Benedikt Jozef Labre
18. apríl Konrád z Parzhamu
19. apríl Lev IX.
20. apríl Agneša
21. apríl Anzelm
22. apríl Žofia Bosniaková a Otakar Prohászka
23. apríl Vojtech
24. apríl Juraj
25. apríl Marek
26. apríl Jozef Benedikt Cottolengo
27. apríl Zita
28. apríl Ľudovít Mária Grignon z Montfortu
29. apríl Katarína Sienská
30. apríl Pius V.
 

Marec
1. marec Albín http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-1-marec-albin.html
2. marec Anežka Česká http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-2-marec-anezka-ceska.html
3. marec Kunigunda http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-3-marec-kunigunda.html
4. marec Kazimír http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-4-marec-kazimir.html
5. marec Ján Jozef z Kríža http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-5-marec-jan-jozef-z.html
6. marec Karol Dobrý http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-6-marec-karol-dobry.html
7. marec Perpetua a Felicita http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/blog-post.html
8. marec Ján z Boha http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-8-marec-jan-z-boha.html
9. marec Františka Rímska http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-9-marec-frantiska.html
10. marec Dominik Savio http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-10-marec-dominik.html
11. marec Eulogius http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-11-marec-eulogis.html
12. marec Ján Ogilvie http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-12-marec-jan-ogilvie.html
13. marec Lujza de Marillac http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/13.html
14. marec Matilda http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-14-marec-matilda.html
15. marec Klement Ján Mária Hofbauer http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-15-marec-klement-jan.html
16. marec Ján Sarkander http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-16-marec-jan.html
17. marec Patrik http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-17-marec-patrik.html
18. marec Cyril Jeruzalemský http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-18-marec-cyril.html
19. marec Jozef http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-19-marec-jozef.html
20. marec Gertrúda http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-20-marec-gertruda.html
21. marec Mikuláš z Flüe http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-21-marec-mikulas-z.html
22. marec Jozef Oriol http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-22-marec-jozef-oriol.html
23. marec Turibius Alfonz de Mongrovejo http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-23-marec-turibius.html
24. marec Katarína Švédska http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-24-marec-katarina.html
25. marec Zvestovanie Pána http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-25-marec-zvestovanie.html
26. marec Lucia Filippini http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-26-marec-lucia.html
27. marec Ludger a Rupert http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-27-marec-ludger.html
28. marec Jozef Mária Tomasi http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-28-marec-jozef-maria.html
29. marec Maximilián http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-29-marec-maximilian.html
30. marec Ján Klimak http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-30-marec-jan-klimak.html
31. marec Anton Mária Pucci http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/03/svati-na-kazdy-den-31-marec-anton-maria.html

 Anežka Česká

Anežka Česká mala vplyv aj na Slovensko. Za svätú bola vyhlásená 12. novembra 1989, teda len päť dní pred koncom komunistickej bezbožnej vlády v Česko-Slovensku. V chráme svätého Petra v Ríme bolo vtedy množstvo veriacich Slovákov, ktorí povstali proti komunistom už 25. marca 1988 na sviečkovej demonštrácii v Bratislave. A tento dátum bol dôležitý aj pre Anežku, keď 25. marca takmer sedemsto rokov predtým konečne vstúpila do vytúženého kláštora.
Anežka Česká zomrela 2. marca v roku 1282 ako sedemdesiatsedem ročná Na Františku. Tak sa volá štvrť v Prahe, v ktorej vybudovali na žiadosť Anežky kláštory podľa vzoru svätého Františka z Assisi a svätej Kláry. Od nej dostala Anežka viacero darčekov. Bol to drevený kríž, ruženec, miska aj hrnček, z ktorých jedla a pila.
Také boli dary chudobnej rehoľníčky Kláry druhej chudobnej rehoľníčke Anežke, ktorá sa narodila ako princezná v rodine českého kráľa Přemysla Otakara I. Ten ju v detstve zasnúbil so synom sliezskeho kniežaťa, ktorého mamou bola svätá Hedviga. Tá otvorila princezne z Prahy oči. Ukázala jej biedu sveta, v ktorom len hŕstka šľachty mala luxus, kým milióny tvrdo hrdlačili.
Hedviga zobudila jemné srdce Anežky Českej, ktorá sa podľa vzoru svätcov z Assisi vzdala celého majetku v prospech chudobných, chorých a trpiacich. Urobila tak po smrti otca. Hedvigin syn nešťastne zomrel pri poľovačke a zo svadby nebolo nič.
Anežkin otec ju znovu chystal zasnúbiť so synom nemeckého cisára. Jej otec Přemysl Otakar I. sľúbil dcéru najprv nemeckému cisárovi, ale český kráľ zomrel. Anežka Česká napísala pápežovi list, v ktorom ho žiadala o pomoc. Dávno sa už zasnúbila v srdci Ježišovi Kristovi. Nový český kráľ Václav chcel splniť sľub Přemysla Otakara I. daný nemeckému cisárovi, ale Svätý Otec z Ríma presvedčil cisára. Ten sa vzdal nároku na Anežkinu ruku.
Na sviatok Zvestovania Pána 25. marca sa v roku 1235 splnil sen Anežky Českej - vstúpila do rádu klarisiek a vzdala sa všetkých majetkov, aj pôct. Zostal jej len titul staršej sestry - tak sa nechala oslovovať od sestier, ktorým bola predstavenou. Bola jednou z nich. Dátum 25. marec akoby poukazoval priamo na Slovákov, ktorí na výročie Anežkinho zloženia rehoľných sľubov v roku 1988 povstali proti totalite, aby tak prebudili aj Českých bratov zo štyridsaťročnej letargie.
Anežka Česká sa stala svätým životom matkou českého národa. Rozdala sa službe trpiacim s takým zanietením, že strhávala príkladom celé zástupy šľachtických dcér aj synov, aby pomáhali vyrovnávať sociálne rozdiely medzi ľuďmi.
Anežka bola dobrou sestrou kráľovi Václavovi, keď urovnala vojnový spor s jeho synom, ktorý sa neskôr stal kráľom Přemyslom Otakarom II. a zomrel vo vojne s cisárom Rudolfom Habsburským štyri roky pred smrťou Anežky Českej. To už do Čiech vtrhli lúpežní Braniborci. Vypukol mor, pri ktorom zahynulo tristo tisíc Čechov a zomrela aj Anežka.
Jej telo objavili v hrobe v chráme svätého Jakuba v Prahe Na Františku až v roku 1930. Zostala po nej neustále živá radostná pamiatka v českom národe na sväticu, ktorá sa vzdala cisárskej koruny, len aby mohla slúžiť chudobnému a utrápenému Kristovi. Toho svätá Anežka videla v každom chorom, či biednom človeku.

Stanislav Háber (z pripravovanej knihy Svätí na každý deň)

APRÍL

 1. apríl František z Paoly http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013_03_01_archive.html 
2. apríl Ján Pavol II. http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-2-april-jan-pavol-ii.html 
3. apríl Richard http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-3-april-richard.html 
4. apríl Izidor http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-4-april-izidor.html 
5. apríl Vincent Ferrerský http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-5-april-vincent.html 
6. apríl Viliam http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-6-april-viliam.html 
7. apríl Ján Krstiteľ de la Salle http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-7-april-jan-krstitel.html 
8. apríl Albert http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-8-april-albert.html 
9. apríl Kasilda a Maurus http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-9-april-kasilda.html 
10. apríl Gemma Galganiová http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-10-april-gemma.html 
11. apríl Stanislav http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-11-april-stanislav.html 
12. apríl Július http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-12-april-julius.html 
13. apríl Martin http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-13-april-martin.html 
14. apríl Lidvina http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-14-april-lidvina.html 
15. apríl Peter Gonzáles http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-15-april-peter.html 
16. apríl Mária Bernadeta Soubirousová http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-16-april-maria.html 
17. apríl Benedikt Jozef Labre http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-17-april-benedikt.html 
18. apríl Konrád z Parzhamu http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-18-april-konrad-z_18.html 
19. apríl Lev IX. http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-19-april-lev-ix.html 
20. apríl Agneša Montepulcianská http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-20-april-agnesa.html 
21. apríl Anzelm http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-21-april-anzelm.html 
22. apríl Žofia Bosniaková a Otakar Prohászka http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-katdz-den-22-april-zofia.html 
23. apríl Vojtech http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-22-april-vojtech.html 
24. apríl Juraj http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-24-april-juraj.html 25. apríl Marek http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-25-april-marek.html 
26. apríl Jozef Benedikt Cottolengo http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-26-april-jozef.html 
27. apríl Zita http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-katzdy-den-27-april-zita.html 
28. apríl Ľudovít Mária Grignon z Montfortu http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/04/svati-na-kazdy-den-28-april-ludovit_28.html 
29. apríl Katarína Sienská http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013_04_01_archive.html 
30. apríl Pius V. http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013_04_01_archive.html 
 

Ján Pavol II....

Niet na svete hádam národa, ktorý by si nepripomenul pamiatku Jána Pavla II., ktorý zomrel 2. apríla v roku 2005. Narodil sa v Poľsku po 1. svetovej vojne v roku 1920 vo Wadowiciach ako Karol Wojtyla. Ako osemnásťročnému mu zomrela mamička. Presťahoval sa s otcom do Krakova, kde študoval filológiu. Hral v divadle, ale jeho štúdiá prerušila nemecká okupácia. Univerzity zatvorili a Ján Pavol II. pracoval v kameňolome, aj v chemickom závode.
Za nacizmu tajne študoval teológiu a skrýval sa u krakovského arcibiskupa. V roku 1946 skončil štúdium v tajnom seminári a bol vysvätený za kňaza. V Poľsku sa stal v roku 1964 krakovským arcibiskupom a o tri roky v roku 1967 kardinálom.
Z tých čias sa traduje príhoda, ako ho čakali v malej horskej dedinke. Pred kostolom stál cirkevný zbor, keď z vysokého kopca sa až pred vchodom do chrámu zastavil lyžiar a zmizol vnútri. Nik nevedel, že to bol on. Zbor začal spievať, lebo prišlo auto, ale bolo prázdne. Všetci stíchli v rozpakoch. Na to im miništrant oznámil, že Ján Pavol II. ich už čaká v kostole pred oltárom. Keď sa ho pýtali, či je vhodné, aby kardinál lyžoval, odpovedal: "Nevhodné je len to, ak kardinál lyžuje slabo."
V roku 1978 sa na pápežskom stolci vystriedali traja pápeži. Tým tretím sa 16. októbra stal Ján Pavol II., ktorý sa pričinil o pád komunizmu vo východnej Európe. Jeho zvolenie predvídal už v šesťdesiatych rokoch slávny svätec páter Pio, inak to bol pre svet šok rovnako, ako jeho účinkovanie.
Ako prvý pápež sa ospravedlnil židom za správanie niektorých kresťanov počas holokaustu a navštívil v roku 1986 rímsku synagógu. Židov nazýval drahými staršími bratmi, ktorým sám v 2. svetovej vojne pomáhal pri ich záchrane. Už v roku 1979 sa modlil v koncentračnom tábore Osvienčime a v roku 2000 vložil v Jeruzaleme do Múra nárekov lístok s prosbou o "odpustenie za všetky príkoria spáchané na židoch".
V roku 1995 pri druhej návšteve Slovenska sa poklonil pamiatke evanjelických mučeníkov v Prešove, ospravedlnil sa za upálenie Jána Husa a Martina Luthera nazval "vzorom kresťanského života". Tým Slovensko zapísal do análov svetovej histórie, keďže akt historického zmierenia s evanjelikmi urobil práve na jeho území.
Slovensko navštívil trikrát, pričom pri prvej návšteve v roku 1990 pobozkal slovenskú zem, akoby šlo o samostatný štát, hoci Slováci vtedy ešte žili v jednotnom štáte - Československu. V roku 1995 im odkázal Kristove slová, aby sa prestali báť a v roku 2003 sa rozlúčil s "drahým Slovenskom" a Slovákov vyzval, aby Európe ponúkli "dar svojej viery v Krista a svojej oddanosti Panne Márii".
Dohromady navštívil 129 krajín na 104 zahraničných cestách. V roku 1981 zázračne prežil pokus o atentát a svojmu vrahovi pri návšteve vo väznici osobne odpustil. Snažil sa o zmierenie s východnou cirkvou, ale nikdy sa nedostal na pastoračnú návštevu Ruska.
Na audienciách sa stretol s 18 miliónmi veriacimi, prijal 1350 politických predstaviteľov a viac ako 700 hláv štátov. Snažil sa o spájanie viery a preto moslimov požiadal o vzájomné odpustenie. Rehabilitoval Galilea Galileliho a v roku 1986 usporiadal v Assisi spoločné modlitby za mier nielen pre 33 kresťanských cirkví, ale aj pre židov, moslimov, hinduistov a budhistov. Číne sa ospravedlnil za chyby pri evanjelizácii. Vyhlásil 482 svätých a 1338 blahorečil. Zomrel akoby v priamom televíznom prenose vo veku nedožitých 85 rokov za veľkého smútku celého sveta.

Stanislav Háber (z pripravovanej knihy Svätí na každý deň)

MÁJ - JÚN

1. máj Jozef robotník
2. máj Atanáz
2. máj Atanáz
3. máj Filip
4. máj Jakub
5. máj Gothard z Hildesheimu
6. máj Katarína Janovská
7. máj Andrej Hubert Fournet
8. máj František de Geronimo
9. máj Agnesa Otília Schalthausen
10. máj Anton
11. máj Ignác z Láconi
12. máj Nerej, Achilej a Ján z Avily
13. máj Mária Dominika Mazzarellová
14. máj Matej
15. máj Izidor
16. máj Ján Nepomucký
17. máj Paschal Baylon
18. máj Ján I.
19. máj Peter Celestín
20. máj Bernardín Sienský
21. máj Felix z Cantalice
22. máj Júlia
23. máj Andrej Bobola
24. máj Dezider a Juraj Čepeléni
25. máj Mária Magdaléna de´Pazzi
26. máj Filip Neri
27. máj Augustín z Canterbury
28. máj Viliam Akvitánsky
29. máj Magdaléna Žofia Baratová
30. máj Jana z Arcu
31. máj Návšteva Panny Márie
1. jún Justín
2. jún Marcelín, Peter a Ján Tranoscius
3. jún Karol Lwanga a spoločníci
4. jún František Caracciolo
5. jún Bonifác
6. jún Norbert
7. jún Pavol
8. jún Medard
9. jún Efrém
10. jún Margita Škótska
11. jún Barnabáš
12. jún Ján z Fakunda
13. jún Anton Paduánsky
14. jún Anna Mária Taigiová
15. jún Peter Sanz
16. jún Beno
17. jún Ján Martin Moye
18. jún Jozef Cafasso
19. jún Romuald a Eduard Nécsey
20. jún Silverius
21. jún Alojz Gonzaga
22. jún Thomas Moore
23. jún Ediltrúda
24. jún Narodenie Jána Krstiteľa
25. jún Viliam
26. jún Ján a Pavol
27. jún Ladislav
28. jún Irenej
29. jún Peter a Pavol
30. jún Prví svätí mučeníci cirkvi v Ríme

MÁJ
 

1. máj Jozef robotník http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013_04_01_archive.html
2. máj Atanáz http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/2.html
2. máj Atanáz http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-2-maj-atanaz.html
3. máj Filip http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-3-maj-filip.html
4. máj Jakub http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-4-maj-jakub.html
5. máj Gothard z Hildesheimu http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-5-maj-gothard-z.html
6. máj Katarína Janovská http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-6-maj-katarina.html
7. máj Andrej Hubert Fournet http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-7-maj-andrej-hubert.html
8. máj František de Geronimo http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-8-maj-frantisek-de.html
9. máj Agnesa Otília Schalthausen http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-9-maj-agnesa-otilia.html
10. máj Anton http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-10-maj-anton.html
11. máj Ignác z Láconi http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-11-maj-ignac-z-laconi.html
12. máj Nerej, Achilej a Ján z Avily http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/12.html
13. máj Mária Dominika Mazzarellová http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-13-maj-maria.html
14. máj Matej http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-14-maj-matej.html
15. máj Izidor http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-15-maj-izidor.html
16. máj Ján Nepomucký http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-16-maj-jan-nepomucky.html
17. máj Paschal Baylon http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-17-maj-paschal-baylon.html
18. máj Ján I. http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-18-maj-jan-i.html
19. máj Peter Celestín http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-19-maj-peter-celestin.html
20. máj Bernardín Sienský http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-20-maj-bernardin.html
21. máj Felix z Cantalice http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-21-maj-felix-z.html
22. máj Júlia http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-22-maj-julia.html
23. máj Andrej Bobola http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-23-maj-andrej-bobola.html
24. máj Dezider a Juraj Čepeléni http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-24-maj-dezider-juraj.html
25. máj Mária Magdaléna de´Pazzi http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svatti-na-kazdy-den-25-maj-maria.html
26. máj Filip Neri http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-26-maj-filip-neri.html
27. máj Augustín z Canterbury http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-27-maj-augustin-z.html
28. máj Viliam Akvitánsky http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-28-maj-viliam.html
29. máj Magdaléna Žofia Baratová http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-29-maj-magdaoena.html
30. máj Jana z Arcu http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-30-maj-jana-z-arcu.html
31. máj Návšteva Panny Márie http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/05/svati-na-kazdy-den-31-maj-navsteva.html

JÚN

1. jún Justín http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013_05_01_archive.html
2. jún Marcelín, Peter a Ján Tranoscius  http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-2-jun-marcelin-peter.html
3. jún Karol Lwanga a spoločníci http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-3-jun-karol-lwanga.html
4. jún František Caracciolohttp://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-4-jun-frantisek.html
5. jún Bonifác http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/5.html
6. jún Norbert http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-6-jun-norbert.html
7. jún Pavol http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-7-jun-pavol.html
8. jún Medard http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-8-jun-medard.html
9. jún Efrém http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-9-jun-efrem.html
10. jún Margita Škótska http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-10-jun-margita.html
11. jún Barnabáš http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-11-jun-barnabas.html
12. jún Ján z Fakunda http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-12-jun-jan-z-fakunda.html
13. jún Anton Paduánsky http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den13-jun-anton-paduansky.html
14. jún Anna Mária Taigiová http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-14-jun-anna-maria.html
15. jún Peter Sanz http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-15-jun-peter-sanz.html
16. jún Beno http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-16-jun-beno.html
17. jún Ján Martin Moye http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-17-jun-jan-martin.html
18. jún Jozef Cafasso http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-18-jun-jozef-cafasso.html
19. jún Romuald a Eduard Nécsey http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-19-jun-romuald.html
20. jún Silverius http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-20-jun-silverius.html
21. jún Alojz Gonzaga http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-21-jun-alojz-gonzaga.html
22. jún Thomas Moore http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-22-jun-thomas-moore.html
23. jún Ediltrúda http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-23-jun-ediltruda.html
24. jún Narodenie Jána Krstiteľa http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-24-jun-narodenie.html
25. jún Viliam http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-25-jun-viliam.html
26. jún Ján a Pavol http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-26-jun-jan-pavol.html
27. jún Ladislav http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-27-jun-ladislav.html
28. jún Irenej http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-28-jun-irenej.html
29. jún Peter a Pavol http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-29-jun-peter-pavol.html
30. jún Prví svätí mučeníci cirkvi v Ríme http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-30-jun-prvi-svati.html
 

Jozef robotník

Na 1. mája na tradičný sviatok práce nemôže ani mať spomienku príhodnejší svätec ako manžel Panny Márie svätý Jozef. Je to radostný sviatok, veď Jozef celý život príkladne a ťažko pracoval. Bol síce tesárom, ale len v postavení námedzného robotníka. A predsa sa dokázal postarať o najväčší dar z nebies - o Božieho syna. A stvoriteľ dal vlastnému synovi za pozemského otca obyčajného robotníka. Človeka práce, ktorý poznal všetky ťažké kríže života. Nedostatok, prenasledovanie, biedu. Jozef si so všetkým dokázal poradiť. Preto je považovaný za univerzálneho svätého ako o ňom napísal svätý Bernard:
"Niektorým svätým je dané prihovárať sa za nás len v niektorých potrebách, ale svätý Jozef má výsadu pomáhať vo všetkom a zastať sa všetkých, ktorí sa k nemu s dôverou utiekajú."
Osobitné postavenie má Jozef ako svätec, ku ktorému by sa mali utiekať ľudia z dvoch dôvodov. Je patrónom rodín. Zo skúseností veriacich vieme, že na jeho príhovor dochádza v rozhádaných rodinách, kde niet pokoja a lásky, k zázračným obráteniam.
Druhý dôvod je Jozefova smrť. Vyprevádzali ho pri nej z jednej strany Panna Mária a z druhej strany Ježiš Kristus ako Boží syn. Hovorí sa, že nik nemal krajšiu smrť ako Jozef. Na každého čaká smrť. Ľudia sa snažia na ňu nemyslieť a žiť, akoby jej vôbec nebolo. Smrť je súčasťou života. Preto je dôležité sa na ňu včas pripraviť, kým ešte nezomierame. Mať čisté svedomia a urovnané všetky vzťahy s ľuďmi. Kde by tomu tak nebolo, treba sa pokúsiť obrátiť s modlitbou k svätému Jozefovi o pomoc.
Tretím dôvodom na radosť je prvotná príčina dnešného sviatku - práca. Poctivo a statočne vykonaná. Taká, akú celý život robil ženích Panny Márie. Jeho zásluhy na svete boli omnoho väčšie ako naše, lebo Jozef sa stal významnou súčasťou dejín spásy. On to bol, ktorý ochraňoval od narodenia Ježiša a staral sa o jeho každodenné ľudské potreby. Keď si Jozef s takýmito zásluhami nezúfal v ťažkom postavení robotníka, ani my by sme si nemali. Aj apoštol Pavol priznal trpkú pravdu, že "život je ťarcha".
S týmto vedomím, že bez utrpenia nie je život, sa nám môže ľahšie niesť náš vlastný životný kríž. V tom nám môže pomôcť príhovor svätého Jozefa, aby sme mali na to dostatok síl a trpezlivosti. Ženích Panny Márie bol robotníkom. Zarábal si v pote tváre na chlieb každodenný pre manželku, syna a pre seba. Navyše naňho poslal kráľ Herodes platených vrahov. Jozef musel utekať a starať sa o všetko potrebné pre život svojej rodiny.
Zvládol tieto ťažké úlohy. Dnes nám môže byť vzorom podľa slov svätého Tomáša Akvinského, že Boh obdarí každého takými milosťami a schopnosťami, aké potrebuje vo svojom živote. Dokázal to na osude jednoduchého tesára, ktorý sa stal svätým vďaka svojej silnej viere. Cirkev odmieta predstavu, že robotníci musia byť chudobní. Najvyšším cieľom človeka by mala byť blaženosť v nebi. Život by mal preto chápať ako cestu k dosiahnutiu tejto predstavy. A na tej ceste máme silného priateľa.
Je ním dnešný oslávenec Jozef robotník, ktorý má ešte jeden sviatok 19. marca ako ženích Panny Márie. Dnes si ho pripomíname ako svätého robotníka.


Agnesa Otília Schalthausen

V roku 1705 a to presne 9. mája, uložili do krypty kláštora Uršulíniek v Bratislave deň predtým zosnulú šesťdesiatročnú sestru Agnesu Otíliu Schalthausen, ktorá tento kláštor Uršulíniek kedysi postavila. Členovia vyšetrovacích komisii v rokoch 1707, 1711 a v roku 1908 sa presvedčili, že telo nebohej bolo bez rozkladu neporušené. To však nie je jediný div v súvislosti s touto predstavenou kláštora Uršulíniek v Bratislave.
Agnesa Otília Schalthausen sa narodila v Nemecku v Kolíne nad Rýnom. Tu vstúpila do rádu Uršuliniek, ktorých cieľom bola starostlivosť o chudobné dievčatá. Pôvodne chcela cisárovna rozšíriť pôsobenie Uršulíniek vo Viedni, ale nakoniec súhlasila so stavbou nového kláštora v Bratislave. Keďže vo Viedni nemali dostatok rádových sestier, požiadali o posily z Kolína nad Rýnom, odkiaľ sa rozhodli poslať dve rehoľníčky. Agnesa Otília Schalthausen mala v roku 1672 dvadsaťsedem rokov. Narodila sa v roku 1645. Jej šľachtický otec len ťažko niesol fakt, že dcéra vstúpila do kláštora a vôbec nesúhlasil s jej odchodom do Bratislavy: "Na taký krok nikdy nedám svoje požehnanie."
Sestra Agnesa vedela, že v Skutkoch apoštolov sa píše "viac treba poslúchať Boha ako ľudí," nuž z Kolína odišla, a nikdy sa tam už nevrátila. Vo Viedni ju zastihla správa, že cisárovna zomrela. Agnesa sa v hlavnom meste monarchie stala riaditeľkou školy v kláštore Uršulíniek a ponúkli jej, že do Bratislavy, keď budú na to peniaze, pošlú inú rehoľnú sestru. Agnesa s tým nesúhlasila. Po štyroch rokoch nútenej prestávky vo Viedni sa skupine štyroch sestier Uršulínok konečne podarilo v roku 1676 dostať do Bratislavy.
Uršulínky za niekoľko mesiacov štvornásobne vzrástli aj vďaka Agnese, ktorá dokázala ochotou a vľúdnosťou zaujať bratislavskú spoločnosť. O rok mohli začať s výstavbou kláštora. A stavbu viedla sestra Agnesa. Na Vianoce v roku 1678 sa časť novostavby zrútila. Terajší sad Janka Kráľa tak získal časť zrútenej veže, ktorá je vyhľadávanou turistickou atrakciou, ako aj miestom fotografovania mladomanželov.
O ďalší rok sestrám Uršulínkam zomrela ich prvá predstavená v Bratislave sestra Mária a do tejto funkcie zvolili sestru Agnesu Otíliu Schalthausen. Bratislavu v tom roku zachvátila morová epidémia, ktorá postihla aj kláštor a jej sestru vrátničku, ktorá zomrela. Agnesa urobila sľub pred obrazom svätého Františka Xaverského, že sa obetujú pre vieru aj v iných mestách Slovenska a nakoniec si mor u Uršulínok už nevyžiadal napriek ochoreniu žiadne ďalšie obete.
Agnesa dokončila stavbu kláštora a začala posielať nové Uršulínky pre založenie kláštorov v Košiciach, vo Varadíne a vo Wroczlawi. V roku 1683 museli Uršulínky utiecť pred Turkami do Viedne, čo sa im priam zázračne podarilo vďaka vedeniu ich predstavenej sestry Agnesy, ktorá útek zasvätila pod ochranou vzácnej sochy Panny Márie Loretánskej. V roku 1690 skončilo zväčšenie kláštora pod vedením sestry Agnesy, ktorá tu naposledy vydýchla v roku 1705. Jej dielo, kláštor Uršulíniek v Bratislave a pomoc jeho sestier, však už natrvalo v dobrom smere ovplyvnili vývoj Slovenska.
 Stanislav Háber (z pripravovanej knihy Svätí na každý deň)

JÚL AUGUST

1. júl Teobald
2. júl Návšteva Panny Márie
3. júl Tomáš
4. júl Alžbeta Portugalská
5. júl Cyril a Metod
6. júl Mária Goretti
7. júl Anton Mária Zaccaria
8. júl Jedenásť damaských mučeníkov
9. júl Veronika Giulianiová
10. júl Štefan Hlaváč
11. júl Benedikt
12. júl Ján Gualbert
13. júl Henrich
14. júl Kamil z Lellis
15. júl Bonaventúra
16. júl Panna Mária Karmelská
17. júl Pavol Gojdič
18. júl František Solano
19. júl Makrina Mladšia
20. júl Mária Magdaléna Postelová
21. júl Vavrinec z Brindisi
22. júl Mária Magdaléna
23. júl Brigita Švédska
24. júl Bernardín Realino
25. júl Jakub Starší
26. júl Joachim a Anna
27. júl Gorazd
28. júl Justín de Jakobis
29. júl. Marta
30. júl Zdenka Schelingová
31. júl Ignác z Loyoly

1. august Anton Mária Liguori
2. august Eusébius Vercellský
3. august Peter Julián Eymard
4. august Ján Mária Vianney
5. august Posvätenie mariánskej baziliky
6. august Premenenie Pána
7. júl Kajetán
8. august Dominik
9. august Alojz Mária Chmeľ
10. august Vavrinec
11. august Klára
12. august Tarzícius
13. august Poncián, Hypolit a Ján Berchmans
14. august Rajmund Maximilián Mária Kolbe
15. august Nanebovzatie Panny Márie
16. august Štefan Uhorský
17. august Hyacint
18. august Helena
19. august Ján Eudes
20. august Bernard
21. august Pius X.
22. august Panna Mária Kráľovna
23. august Ružena Limská
24. august Bartolomej
25. august Ľudovít
26. august Jana Antida Thouretová
27. august Monika
28. august Augustín
29. august Mučenícka smrť Jána Krstiteľa
30. august Filip Benický
31. august Rajmund Nonnatus

JÚL
 1. júl Teobald
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/06/svati-na-kazdy-den-1-jul-teobald.html
2. júl Návšteva Panny Márie http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-2-jul-navsteva-panny.html
3. júl Tomáš http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-3-jul-tomas.html
4. júl Alžbeta Portugalská http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-4-jul-alzbeta.html
5. júl Cyril a Metod http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-5-jul-cyril-metod.html
6. júl Mária Goretti http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-6-jul-maria-goretti.html
7. júl Anton Mária Zaccaria http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-7-jul-anton-maria.html 
8. júl Jedenásť damaských mučeníkov http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-8-jul-jedenast.html
9. júl Veronika Giulianiová http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-9-jul-veronika.html
10. júl Štefan Hlaváč http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-10-jul-stefan-hlavac.html
11. júl Benedikt http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-11-jul-benedikt.html
12. júl Ján Gualbert http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-12-jul-jan-gaulbert.html

13. júl Henrich http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-13-jul-henrich.html
14. júl Kamil z Lellis http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-14-jul-kamil-z-lellis.html
15. júl Bonaventúra http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-15-jul-bonaventura.html
16. júl Panna Mária Karmelská http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-16-jul-panna-maria.html
17. júl Pavol Gojdič http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-17-jul-pavol-gojdic.html
18. júl František Solano http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-18-jul-frantisek.html
19. júl Makrina Mladšia http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-19-jul-makrina.html
20. júl Mária Magdaléna Postelová http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-20-jul-maria.html
21. júl Vavrinec z Brindisi http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-21-jul-vavrinec-z.html
22. júl Mária Magdaléna http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-22-jul-maria.html
23. júl Brigita Švédska http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-23-jul-brigita.html 
24. júl Bernardín Realino http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-24-jul-bernardin.html
25. júl Jakub Starší http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013_07_01_archive.html
 


AUGUST
1. august Anton Mária Liguori http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/07/svati-na-kazdy-den-1-august-anton-maria.html
2. august Eusébius Vercellský http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-2-august-eusebius.html
3. august Peter Julián Eymard http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/3.html
4. august Ján Mária Vianney http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-4-august-jan-maria.html
5. august Posvätenie mariánskej baziliky http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-5-august-posvatenie.html
6. august Premenenie Pána http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-6-august-premenenie.html
7. júl Kajetán http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-7-jul-kajetan.html
8. august Dominik http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-8-august-dominik.html
9. august Alojz Mária Chmeľ http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-9-august-alojz-maria.html
10. august Vavrinec http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-10-august-vavrinec.html
11. august Klára http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-11-august-klara.html
12. august Tarzícius http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-12-august-tarzicius.html
13. august Poncián, Hypolit a Ján Berchmans http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-13-august-poncian.html
14. august Rajmund Maximilián Mária Kolbe http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-14-august-rajmund.html
15. august Nanebovzatie Panny Márie http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-15-august.html
16. august Štefan Uhorský http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-16-august-stefan.html
17. august Hyacint http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-17-august-hyacint.html
18. august Helena http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-18-august-helena.html
19. august Ján Eudes http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-19-august-jan-eudes.html
20. august Bernard http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-20-august-bernard.html
21. august Pius X. http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-21-august-pius-x.html
22. august Panna Mária Kráľovna http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-22-august-panna.html
23. august Ružena Limská http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-23-august-ruzena.html
24. august Bartolomej http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-24-august-bartolomej.html
25. august Ľudovít http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-25-august-ludovit.html
26. august Jana Antida Thouretová http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-26-august-jana.html
27. august Monika http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-27-august-monika.html
28. august Augustín http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-28-august-augustin.html
29. august Mučenícka smrť Jána Krstiteľa http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-29-august-mucenicka.html
30. august Filip Benický http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-30-august-filip.html
31. august Rajmund Nonnatus http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/08/svati-na-kazdy-den-31-august-rajmund.htmll

Henrich

Všeobecne sa na Slovensku vie o živote svätého Štefana, ktorý vládol Uhorsku osobitným kresťanským spôsobom. Menej u nás vieme, že Štefan mal veľký vzor vo svojom švagrovi. Bol ním nemecký cisár Henrich.
Tento panovník bol sto rokov po smrti vyhlásený za svätého. Jeho život bol priam ukážkový, hoci vládol s obrovskou mocou.
Henrich sa správal v najvyššom štátnom úrade tak, ako by bol rád každý občan aj dnes, keby sa správali štátni predstavitelia. Nevládol nad ľuďmi, ale sa im snažil slúžiť. Uspôsobil vládu ako službu iným. Dokonca sa rozhodol zriecť najvyššej pocty - cisárskej koruny a chcel vstúpiť do kláštora. V Lotrinsku požiadal opáta Richarda so slzami v očiach, aby ho prijal do rádu. Opát prijal Henricha za rehoľného brata, na čo mu Henrich sľúbil:
"Prisahám, že vás budem presne počúvať vo všetkom, čo mi rozkážete."
Na to mu opát Richard povedal:
"Chcem teda a rozkazujem vám, aby ste znovu prevzali cisársku vládu zverenú vám Božou Prozreteľnosťou."
Henrich bol prekvapený. Práve, čo sa stal rehoľníkom a opustil cisársku moc, ale opäť musel nastúpiť na trón. Svätý Štefan bol vtedy vojvodom menom Vajk. Požiadal Henricha o ruku jeho sestry Gizely. Henrich súhlasil, Vajk sa dal pokrstiť na Štefana a snažil sa nasledovať zbožného nemeckého cisára.
Henrich dokázal v najvyššom úrade v štáte robiť pokorného sluhu poddaných vďaka výchove v detstve.
Narodil sa v roku 973 bavorskému vojvodovi. Ten dal dcéru Gizelu a syna Henricha na výchovu biskupovi Wolfgangovi z Regensburgu a opátovi kláštora svätého Emeráma, ktorý sa volal Ramwold. Biskup vychovával Henricha ako syna. Nečudo, že mladý panovník nemal nikdy záujem zneužívať moc. Bol vychovaný k tomu, že vladár je najmä služobníkom. Henrich mal šťastie aj v ženbe. Jeho manželkou sa totiž stala svätá Kunigunda, s ktorou podľa legendy uzavreli manželstvo svätého Jozefa, teda ho nikdy telesne nenaplnili.
Keď Henrich 13. júla v roku 1024 zomieral, na smrteľnej posteli povedal príbuzným svojej manželky:
"Odovzdali ste mi ju ako pannu a ja ju odovzdávam Kristovi i vám tiež ako pannu."
Nemecký cisár Henrich nazývaný Pobožný nezanechal potomka. Zostalo po ňom najvplyvnejšie nemecké biskupstvo v Bambergu, ktoré založil. Tam je v chráme, ktorý postavil, aj pochovaný. Henrichove priority boli úplne iné, než aké mali vtedajší, ale väčšinou aj dnešní predstavitelia štátu. Nehľadal vlastné uspokojenie. Šlo mu o blaho národa. Na Henrichovej strane stal jednoznačne Boh, keď sa cisárovi podarilo poraziť krutých Saracénov a vyhnať ich z Talianska. Pritom k porazeným nepriateľom bol láskavý, neodplácal sa za zlé správanie mohamedánov voči kresťanom rovnakým spôsobom.
Známy je prípad, keď pred jednou veľkou bitkou sa Henrichovi vojaci museli vyspovedať a zúčastniť omše. Cisár nechcel, aby bojovali s hriechmi, keď nasadzovali na obranu štátu vlastné životy. Henricha zaujímala každá duša, a mal na mysli jej spásu. Cisár sa nemohol stať rehoľníkom, ale preto, že podporoval vznik nových kláštorov, aby aspoň iní mohli v službe Bohu naplniť svoje osudy, volali ho otcom mníchov. Henrich si vyvolil za patrónku Pannu Máriu. Raz oddialil vojenský útok len preto, že bol Veľký piatok.
Tento svätý cisár zomrel náhle vo veku päťdesiatsedem rokov, ale už predtým cítil prudké ubúdanie síl. Jeho zdravotný stav sa tesne pred smrťou náhle zlepšil, čo Henrich okamžite využil na ďalšiu prácu pri pokresťančovaní Nemecka, ale vtedy náhle zomrel. Dávali mu prídomok Henrich Pobožný, ale mohol mať aj titul neúnavný - taký bol v šírení viery.
Stanislav Háber (z pripravovanej knihy Svätí na každý deň)


SEPTEMBER - OKTÓBER

1. september Michal Ghebre
2. september Stodeväťdesiatjeden mučeníkov francúzskej revolúcie
3. september Gregor Veľký
4. september Bartolomejka Capitaniová
5. september Matka Terézia
6. september Jana Alžbeta Bichierová des Ages
7. september Košickí mučeníci
8. september Narodenie Panny Márie
9. september Peter Claver
10. september Mikuláš Tolentínsky
11. september Pulcheria
12. september Meno Panny Márie
13. september Ján Zlatoústy
14. september Povýšenie svätého kríža
15. september Sedembolestná Panna Mária
16. september Kornélius a Cyprián
17. september Róbert Bellarmin
18. september Jozef Kupertínsky
19. september Január
20. september Svätí kórejskí mučeníci
21. september Matúš
22. september Michal Buzalka
23. september Pio
24. september Bystrík
25. september Gerhard
26. september Kozma a Damián
27. september Vincent de Paul
28. september Václav
29. september Tomáš z Villanovy
30. september Hieronym

1. október Terézia z Lisieux
2. október Svätí anjeli strážni
3. október Leodegard
4. október František Assiský
5. október Gerard Majella
6. okóber Bruno
7. október Ružencová Panna Mária
8. október Ľudovít Bertrán
9. október Ján Leonardi
10. október František Borgia
11. október Alexander Sauli
12. október Kontardo Ferrini
13. október Eduard
14. október Kalist
15. október Terézia z Avily
16. október Margita Mária Alacoque
17. október Hedviga
18. október Lukáš
19. október Pavol z Kríža
20. október Peter z Alcantary
21. október Hilarion z Gazy
22. október Ignác
23. október Ján Kapistránsky
24. október Anton Mária Claret
25. október Paula Frassinetti
26. október Angelo z Acri
27. október Tomáš Percy
28. október Júda Tadeáš a Šimon Horlivec
29. október Narcis
30. október Alfonz Rodriguez
31. október Wolfgang

SEPTEMBER
 1. september Michal Ghebre http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013_08_01_archive.html
2. september Stodeväťdesiatjeden mučeníkov francúzskej revolúcie  http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-2-septembra.html
3. september Gregor Veľký http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-3-september-gregor.html
4. september Bartolomejka Capitaniová http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-4-september.html
5. september Matka Terézia http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-5-septembra-matka.html
6. september Jana Alžbeta Bichierová des Ages http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-6-september-jana.html
7. september Košickí mučeníci http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-7-september-kosicki.html
8. september Narodenie Panny Márie http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-8-september.html
9. september Peter Claver http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-9-september-peter.html
10. september Mikuláš Tolentínsky http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-10-september-mikulas.html
11. september Pulcheria http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-11-september.html
12. september Meno Panny Márie http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-12-september-meno.html
13. september Ján Zlatoústy http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-13-september-jan.html
14. september Povýšenie svätého kríža http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-14-september.html
15. september Sedembolestná Panna Mária http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-15-september.html
16. september Kornélius a Cyprián http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-kornelius-cyprian-16.html
17. september Róbert Bellarmin http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-17-september-robert.html
18. september Jozef Kupertínsky http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-18-september-jozef.html
19. september Január http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-19-september-januar.html
20. september Svätí kórejskí mučeníci http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-20-september-svati_19.html
21. september Matúš http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-21-september-matus.html
22. september Michal Buzalka http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-22-september-michal.html
23. september Pio http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-23-september-pio.html
24. september Bystrík http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-24-september-bystrik.html
25. september Gerhard http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-25-september-gerhard.html
26. september Kozma a Damián http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-kozma-damian.html
27. september Vincent de Paul http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-27-september-vincent.html
28. september Václav http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-28-september-vaclav.html
29. september Tomáš z Villanovy http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-29-september-tomas-z.html
30. september Hieronym http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/09/svati-na-kazdy-den-30-september-hieronym.html

 Jana Alžbeta Bichierová des Ages

Svätá Jana Alžbeta Bichierová des Ages bola predstavenou v kongregácii rehoľných sestier nazvaných Dcéry kríža. Kongregácia vznikla vďaka úsiliu kňaza a svätca Andreja Huberta Fourneta, ktorý bol dlhé roky Janiným spovedníkom.
Hoci Jana vyrastala na hrade Ages vo Francúzsku od roku 1773, zažila aj tak dosť ťažkých životných situácii, ktoré ju presvedčili o márnosti všetkého hmotného vo svete. Mala troch bratov a spoločne v detstve prežili najprv celkom pokojné roky, ale keď mala devätnásť rokov, prišla o otca. Táto smutná udalosť sa stala v nešťastnej situácii, keď začínala Veľká francúzska revolúcia.
V jej virvare sa Jana Alžbeta Bichierová ocitla spolu s matkou vo väzení. Nemali žiadnu ochranu, keďže jej starší brat práve odcestoval do zahraničia. V dlhom súdnom procese sa im s matkou podarilo uchrániť časť rodinného majetku, ktorý nakoniec Jana používala na záchranu prenasledovaných kňazov. Tí odmietali podpísať revolučnú prísahu, ktorá bola proti ich viere a za to by ich čakala gilotína, nebyť Janinej pomoci. Vtedy sa zoznámila s Andrejom Hubertom Fournetom. Ten po obnovení náboženskej slobody vo Francúzsku túžil potom, aby spolu s Janou Alžbetou založili kongregáciu radových sestričiek na znovuobnovení viery medzi ľuďmi. Tento Fournetov plán bol postavený na vyučovaní detí a na opatrovaní ťažko chorých, ktorých pre biedu nemal kto opatriť.
Keď mala Jana Alžbeta tridsaťdva rokov, zomrela jej matka. Už jej nič nebránilo v ceste naplniť plán, ktorý duchovne pripravil pre obnovu mládeže a chudobných práve svätý Fournet. Začínali skromne. Jana spolu s piatimi spoločníčkami vytvorili družinu Dcér kríža. Dlho sa trápili bez pomoci a pochopenia okolia. Svätý Fournet si myslel, že by bolo dobré zlúčiť ním vytvorenú družinu s nejakou inou rehoľnou kongregáciou, ale ani to sa im nedarilo.
Jana Alžbeta kňaza presvedčila, že je to Božia vôľa, a že kongregácia Dcér kríža má fungovať samostatne, aj keď im začiatok nevyšiel podľa ich predstáv. Začiatky šli síce pomaly, ale po šiestich rokoch sa kongregácia Dcér kríža predsa trošku pozviechala, ba uznal ju aj miestny biskup. Do toho prišla nešťastná náhoda, pri ktorej bola Jana zranená. Museli ju operovať v Paríži. Tu sa jej v Issy v blízkosti hlavného mesta Francúzska podarilo založiť ďalší nový dom pomoci deťom a chorým kongregácie Dcér kríža.
Po tomto úspechu sa kongregácia ešte viac rozšírila a to až natoľko, že sa prioriát musel sťahovať do väčších priestorov v La Puy, kam už prišiel aj svätý Fournet, ktorý úplne opustil farárske povolanie a venoval sa naplno už len duchovnej správe ním založenej ženského rehoľného rádu.
Potom zažívali Dcéry kríža rýchly rozvoj po celom Francúzsku, keďže ich skvelé výsledky pri výchove detí a starostlivosti o chorých spôsobili v spoločnosti doslova viditeľné zmeny. Kongregácia sa šírila najmä v južnom Francúzsku a to až do pohoria Pyrenejí. Museli zriadiť dokonca dva ďalšie nové noviciáty pre stále sa hlásiace záujemkyne o členstvo v ráde. Tento rozvoj si vyžadoval neustále cestovanie otca Fourneta, ktorý nebol najmladší a v roku 1834 zomrel. Matka predstavená pôvodne prvého kláštora Jana Alžbeta Bichieriová des Ages sa nešťastne infikovala divo rastúcou ružou a v roku 1838 vo veku šesťdesiatichpiatich rokov zomrela na bolestivú gangrénu.

OKTÓBER 
1. október Terézia z Lisieux http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013_09_01_archive.html
2. október Svätí anjeli strážni http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-2-oktober-svati.html
3. október Leodegard http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-3-oktober-leodegard.html
4. október František Assiský http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-4-oktober-frantisek.html
5. október Gerard Majella http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-5-oktober-gerard.html
6. okóber Bruno http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-6-oktober-bruno.html
7. október Ružencová Panna Mária http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-ruzencova-panna-maria.html
8. október Ľudovít Bertrán http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-8-oktober-ludovit.html
9. október Ján Leonardi http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-9-oktober-jan.html
10. október František Borgia http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-10-oktober-frantisek.html
11. október Alexander Sauli http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-11-oktober-alexander.html
12. október Kontardo Ferrini http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-12-oktober-kontardo.html
13. október Eduard http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-13-oktober-eduard.html
14. október Kalist http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/14.html
15. október Terézia z Avily http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-15-oktob er-terezia-z.html  
16. október Margita Mária Alacoque http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-16-oktober-margita.html
17. október Hedviga http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-17-oktober-hedviga.html
18. október Lukáš http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-18-oktober-lukas.html
19. október Pavol z Kríža http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-19-oktober-pavol-z.html
20. október Peter z Alcantary http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-20-oktober-peter-z.html
21. október Hilarion z Gazy http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-21-oktober-hilarion.html
22. október Ignác http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-22-oktober-ignac.html
23. október Ján Kapistránsky http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-23-oktober-jan.html
24. október Anton Mária Claret http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-24-oktober-anton.html
25. október Paula Frassinetti http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-25-oktober-paula_24.html
26. október Angelo z Acri http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-26-oktober-angelo-z.html
27. október Tomáš Percy http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-27-oktober-tomas.html
28. október Júda Tadeáš a Šimon Horlivec http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-juda-tadeas-simon.html 
29. október Narcis http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svaty-na-kazdy-den-29-oktober-narcis.html
30. október Alfonz Rodriguez http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-30-oktober-alfonz.html
31. október Wolfgang http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/10/svati-na-kazdy-den-31-oktober-wolfgang.html

Eduard

Predstavme si možný sen ministra financií. Leží v posteli a sníva sa mu, že vidí ako na štátnej kase sedí diabol, smeje sa a zhŕňa k sebe peniaze s tým, že sú jeho. A v tom sne sa s ním začne minister financií hádať, že veď peniaze nie sú diablove, ale patria štátu. Lenže diabol ho vysmeje a odvetí mu, že sú jeho, lebo boli vyzbierané nespravodlivo od chudobných ľudí. Taký príšerný sen sa sníval novokorunovanému kráľovi, ktorý zasadol na anglický trón až v tridsiatichdeviatich rokoch v roku 1043 - svätému Eduardovi III.
Sníval sa mu trošku obmenený na vtedajšie pomery. Nešlo ešte o štátnu kasu, ale o kráľovskú pokladnicu, ktorá slúžila na rovnaký účel. Lenže ťažko predpokladať, že by náš minister financií mohol urobiť to, čo spravil kráľ Eduard III. Ten jednoducho nespravodlivé dane po prebudení zrušil. A tie dane, ktoré už boli nespravodlivo vybraté, vrátil. Tento anglický kráľ už žil v chýre svätosti. Musel sa síce na nátlak šľachty oženiť, ale dal Bohu súkromný sľub čistoty a tak bol síce formálne ženatý, ale nikdy neokúsil telesnú lásku. A za jeho obetu, keď sa snažil žiť skromným životom a podporovať chudobných, Boh odmenil celé Anglicko počas jeho panovania na dlhých 23 rokov pokojom. Akú musel zažívať Eduard III. radosť a akú veselosť, keď videl, že jeho obeta nebola márna.
Dovtedy krajina sužovaná vojnami zažila celistvý úsek dejín bez vraždenia a boja. Kráľ Eduard III. mal šťastie, že si vzal za manželku ženu podobného ušľachtilého srdca, ktorej rovnako ako jemu vyhovovala telesná čistota. A tak žili ako dvaja anjeli na Zemi. Predstavme si iného politika, ktorý by sa v dnešnej situácii rozhodol zmeniť zabehnutý kolobeh daní v štáte na základe sna. Takých by sme asi ťažko hľadali aj v dejinách. Svojím spôsobom bolo Eduardove rozhodnutie veselé. Pritom vykonal celý rad ďalších záslužných činov. K tým najznámejším patrí položenie základov dnešného Westminsterského opátstva, z ktorého je dnes sídlo anglikánskej cirkvi. Za čias Eduarda III. tam stál len chrám svätého Petra. A k nemu dal kráľ pristavať kláštor, ktorý sa stal základom opátstva. Urobil tak ako skutok kajúcnosti. Kým nemohol vykonávať vo vlasti rodom predurčenú funkciu kráľa, lebo v Anglicku vládol dobyvateľ z Dánska, dal si sľub, že ak sa raz stane anglickým kráľom, vykoná kajúcnu púť k Svätému otcovi do Ríma. A sľuby treba plniť, aj keď si ich kráľ dal len sám sebe. Už sa chystal do svätého mesta, lenže šľachtici ho požiadali, aby tam nešiel. Báli sa, že kým by bol preč, Anglicko by mohol znovu napadnúť dobyvateľ z Dánska.
Mier pre vojnami sužované Anglicko bolo pre kráľa viac, nuž požiadal pápeža o dišpenz - o povolenie vlastný sľub nedodržať. A pápež mu ho udelil s tým, že peniaze, ktoré by musel vynaložiť na cestu, má rozdať chudobným a postaviť kláštor zasvätený svätému Petrovi. A to sa aj vo Westminsteri, kde je svätý Eduard III. v chráme pochovaný, stalo.
Zomrel hneď po slávnosti otvorenia chrámu a kláštora. Keď o 37 rokov neskôr otvorili vo Westminsteri hrob Eduarda III., zistili, že jeho telo zostalo neporušené. Aj tento div patrí k chýrom svätosti, ktoré sa o ňom šírili aj po smrti, keď sa na jeho hrobe udialo viacero zázrakov. A každý zázrak je radosť a dar z nebies. Ľudia, ktorí ho zažijú, sú šťastní a veselí. Majú istotu, ktorú im už nik nevytrhne zo srdca, že Boh je milostivý sudca a po smrti ich čaká raj v jeho prítomnosti. Nečudo, že svätý Eduard III. je patrónom Anglicka dodnes.

Stanislav Háber
(z pripravovanej knihy Svätí na každý deň)

 

NOVEMBER - DECEMBER

1. november Všetkých svätých
2. november Spomienka na všetkých zosnulých
3. november Martin de Porres
4. november Karol Boromejský
5. november Imrich
6. november Homobon
7. november Engelbert
8. november Bohumír
9. november Výročie posvätenia Lateránskej baziliky
10. november Lev I. Veľký
11. november Martin
12. november Jozafát Ján Kuncevič
13. november Stanislav Kostka
14. november Ondrej Avellin
15. november Albert Veľký
16. november Gertrúda Veľká
17. november Alžbeta Bratislavská
18. november Výročie posvätenia bazilík apoštolov svätých Petra a Pavla
19. november Odo
20. november Edmund
21. november Obetovanie Panny Márie
22. november Cecília
23. november Kolumbán
24. november Gabriel Taurin Dufresse
25. november Roque Gonzáles de Santa Cruz
26. november Leonard z Porto Maurizio
27. november Virgil
28. november Katarína Labouré
29. november Jozef Pignatelli
30. november Ondrej

1. december Edmund Campion
2. december Eligius
3. december František Xaverský
4. december Ján Damascénský
5. december Sabas
6. december Mikuláš
7. december Ambróz
8. december Nepoškvrnené počatie Panny Márie
9. december Peter Fourier
10. december Melchiades
11. december Damaz
12. december Jana Františka Frémyot de Chantal
13. december Lucia
14. december Ján z Kríža
15. december Mária Ukrižovaná z Rosy
16. december Adela
17. december Olympia
18. december Wunibald a Willibald
19. december Urban V.
20. december Ján František Regis
21. december Peter Kanizský
22. december Františka Xaveria Cabrini
23. december Ján Kentský
24. december Adam a Eva
25. december Narodenie Pána
26. december Štefan
27. december Ján
28. december Neviniatka
29. december Tomáš Becket
30. december Gašpar del Bufalo
31. december Silvester

 

 Hedviga

Svätá Hedviga sa narodila v roku 1174 v grófskej rodine v Bavorsku, ale radosť a šťastie prežívala len v prísnom rehoľnom rúchu. Pritom bola vydatá a porodila až šesť detí. Stala sa manželkou sliezského kniežaťa, takže bola spätá ako s českými, tak aj s poľskými dejinami. Nájsť dnes paralelu by sme mohli hádam iba ak vtedy, ak by sme ju porovnali so životom mediálnej celebrity. Ťažko by sme našli podobný príklad speváčky, herečky, prípadne inej umelkyne, alebo manželky politického predstaviteľa. Hedviga bola natoľko jedinečná svojimi postojmi, aké zaujala v priebehu svojho osudu.
Hedvigin manžel prijal post poľského veľkokniežaťa, aj keď nie pre seba, ale pre ich syna. Táto udalosť rozpútala bratovražednú vojnu. Hedviga už tak prišla o tri zo šiestich detí ešte v ich detskom veku. Takto prišla aj o štvrté, keď jej vo vojne zabili syna. Hedvigin manžel rovnako vojnu neprežil, takže sa stala vdovou a utiahla sa do kláštora, ktorý pôvodne dala vybudovať, a kde bola predstavenou jej dcéra. Na to prežila ďalšiu tragédiu, keď jej zomrelo piate dieťa, ďalší syn. V slovenskej literatúre poznáme dielo nezvyčajnej sily, radosti, veselosti, ale aj smútku. Napísala ho spisovateľka Elena Maróthy-Šoltésová a volá sa Moje deti. Opísala v ňom s nehou a nevýslovným žiaľom život dcéry a syna, ktorých oboch s manželom prežili.
Hedviga nenapísala román o tom, ako prežívala smrť piatich detí. Napísala si román vlastným životom. Predstavme si podobnú manželku niektorého z prezidentov, ktorá by si z úcty k spasiteľovi a k apoštolom každý deň pozývala k sebe na obed trinástich chudobných. Sama by ich obsluhovala a až potom by sa najedla ona. Hedviga to dokázala. Dvanásť rokov neokúsila mäso a ani víno. Zakladala kláštory a chudobince. Rozdávala sa, koľko vládala a koľko unieslo jedno materinské srdce.
Zomrela vo veku 69 rokov v kláštore vedenom jej dcérou, kde vyrastali aj dve dcéry českého kráľa Přemysla Otakara I. Jedna z nich Anna sa stala jej nevestou a neskôr vdovou po Hedviginom synovi, ktorý zahynul v bitke s mongolským vojskom. A druhá bola neskôr rovnako ako Hedviga vyhlásená za svätú, bola ňou Anežka Česká. Tejto princezničke otvorila oči až svätá Hedviga. Tá jej ukázala pravdu o vtedajšom svete, keď dovtedy žila Anežka Česká ako kráľovské dieťa len v pohodlí a luxuse, ale o svete utrpenia, hladu a chudoby nemala poňatia. Teda Hedvigin vplyv sa preniesol aj do českej kráľovskej rodiny, keď otvorila Anežke oči. Hedvigin príklad bol a zostal silný až do dnešných čias.
V dvadsiatichštyroch rokoch s manželom dobrovoľne zložili sľub čistoty a po narodení šiestich detí ďalších tridsať rokov žili vedľa seba len ako brat a sestra. A predsa svätá Hedviga neuchránila od nešťastia manžela, ktorý sa zamiloval do vysokej politiky a ani dvoch synov, ktorí v nej zahynuli. Raz do politiky predsa len zasiahla aj Hedviga. A to vtedy, keď jej manžel padol v bitkách o poľský trón do zajatia zlého vojvodu. A ten odmietal ponuky na vykúpenie kniežaťa jeho ženou za nemalé finančné odškodné. Nuž sa Hedviga k väzniteľovi a dobyvateľovi vybrala neohrozene sama. Vojvoda ju chcel vysmiať a vyhnať. Keď ju uvidel, zabudol na zlé predsavzatia. Získal z nej dojem, akoby videl živého anjela. A veľmi sa tohto zjavu naľakal. To svedčí o tom, že nemal čisté svedomie a Hedviga mala, naopak napriek postaveniu, v akom sa narodila a aké celý život zastávala, vďaka skutkom kajúcnosti a neobvyklým darom nábožnosti, dušu naozaj čistú. Nebola poškvrnená bojom o hmotné statky. Túžila len po šťastí svojich detí a po záchrane chudobných a chorých. Viac sa jej podarilo spraviť pre iných, ako pre vlastných, či pre samú seba v tom vonkajšom pohľade na život.
Z bohatej grófskej rodiny skončila životnú púť ako kajúcna rehoľníčka v kláštore. Uchovala si čisté srdce, ktoré nepoškvrnil hriech mamony, či neláskavosti. A aj keď nezomrela ako mučenica, znášala podobné útrapy pri snahe, aby medzi ľuďmi zvíťazila láska a s ňou pokoj na Zemi.

NOVEMBER
1. november Všetkých svätých http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013_10_01_archive.html
2. november Spomienka na všetkých zosnulých http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-2-november-spomienka.html
3. november Martin de Porres http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-3-november-martin-de.html
4. november Karol Boromejský http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-4-november-karol.html
5. november Imrich http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-5-november-imrich.html 
6. november Homobon http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-6-november-homobon.html
7. november Engelbert http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-7-november-engelbert.html
8. november Bohumír http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-8-november-bohumir.html
9. november Výročie posvätenia Lateránskej baziliky http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-9-november-vyrocie.html
10. november Lev I. Veľký http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-10-november-lev-i.html
11. november Martin http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-11-november-martin.html
12. november Jozafát Ján Kuncevič http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-12-november-jozafat.html
13. november Stanislav Kostka http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-13-november.html
14. november Ondrej Avellin http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-14-november-ondrej.html
15. november Albert Veľký http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-15-november-albert.html
16. november Gertrúda Veľká http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-16-november-gertruda.html
17. november Alžbeta Bratislavská http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-17-november-alzbeta.html
18. november Výročie posvätenia bazilík apoštolov svätých Petra a Pavla
http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-18-november-vyrocie.html

19. november Odo http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-19-november-odo.html
20. november Edmund http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-20-november-edmund.html
21. november Obetovanie Panny Márie http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-21-november.html
22. november Cecília http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013_11_01_archive.html

23. novemberKolumbán http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-23-november-kolumban.html
24. november Gabriel Taurin Dufresse http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-24-november-gabriel.html
25. novemberRoque Gonzáles de Santa Cruz http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-25-november-roque.html
26. november Leonard z Porto Maurizio http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-26-november-leonard.html
27. novemberVirgil http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-27-november-virgil.html
28. november Katarína Labouré http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-28-november-katarina.html
29. novemberJozef Pignatelli http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-29-november-jozef.html
30. november Ondrej http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-30-november-ondrej.html 
 

Karol Boromejský

Hovorí sa, že po dobrom kňazovi by nemalo zostať viac, ako posteľ, na ktorej zomrel. Karol Boromejský bol dobrý kňaz a viac po ňom nezostalo, hoci bol vyzdvihnutý do stavu rímskeho kardinála už vo veku 23 rokov; a keď mal 27 rokov, mal byť zvolený za pápeža. Na posmech vyšiel každý, kto reptal na jeho závratnú kariéru. A našli sa takí ľudia, lebo do vysokej cirkevnej hodnosti ho v roku 1560 vo veku 22 rokov na funkciu milánskeho arcibiskupa uviedol brat jeho matky a vtedajší pápež Pius IV. A hneď boli klebety, že mu vybavil protekčný cirkevný úrad ujček. Ľudia, ktorí to hovorili, vyšli na posmech preto, lebo Karol každého zbožnosťou, správaním a obetavosťou presvedčil, že si tieto funkcie zaslúžil. On sám sa im bránil a boli mu na ťarchu. Nuž sa zameral na najnižšiu z nich - na úrad arcibiskupa v Miláne, ktorý nemohol vykonávať, keďže ho pápež zdržiaval príkazmi vo Vatikáne.
Až po ujčekovej smrti a odmietnutí postu hlavy katolíckej cirkvi, na ktorý ho chceli kardináli navrhnúť, mohol konečne odísť do Milána. Tu sa zaskvela jeho osobnosť v ešte väčšom lesku. Keďže bol posledným potomkom rodiny potom, ako mu zomrela ešte v detstve mama, neskôr počas štúdií otec a nakoniec aj slobodný starší brat, značný rodinný majetok predal a rozdal chudobným. Všetko delil na tri časti. Jednu dával na pomoc chudobe, druhú na kostoly a tretiu časť na prevádzku domácnosti. Popudil si proti sebe nepriateľov, ktorým bol mladý kardinál žijúci podľa príkladov Kristovej lásky tŕňom v oku. Keď mal 31 rokov, do kaplnky, kde sa modlil, prišiel vrah a z bezprostrednej blízkosti vystrelil. Hoci mieril dobre, guľka prerazila len kňazský habit, ale do tela zázrakom nevnikla.
Karol počas štúdií v seminároch, kde sa pretekali grófski synáčikovia v márnostiach a pokúšali ho, zachoval čistotu tela a srdca. Keď v Lombardii v roku 1570 vypukol hladomor, obetavý kardinál a milánsky arcibiskup predal nábytok z cirkevného paláca. Podobne postupoval o šesť rokov neskôr, keď Miláno postihol mor. To už jedol mäso len raz za tri mesiace a živil sa iba chlebom s vodou, či so zeleninou raz za týždeň.
Počas morovej epidémie zriadil nemocnicu, platil hrobárov a rozdával sa až do takej krajnosti, že už nemal ani posteľ. Zostali mu len tri dosky, na ktorých spával. Nebál sa starať o chorých, kŕmil hladných, mŕtvym matkám nakazeným morom odoberal od pŕs živé deti a staral sa o ne, aby epidémiu prežili. Na Vianoce v roku 1577 občanom Milána oznámil:
"Zvíťazili sme, mor skončil."
A naozaj sa tak stalo. Neskončilo sa však trápenie Karola, keď bol pred Svätým otcom krivo obžalovaný z prílišnej cirkevnej prísnosti. Nemohli ho obžalovať z roztopaše ani v mladom veku, hoci sa tak správala aj časť duchovenstva pochádzajúca z bohatých rodín, nuž ho obžalovali z poburovania proti vláde a z cirkevnej prísnosti. Pápež po preskúmaní žalobu zamietol a sedem rokov po more Karol Boromejský zomrel vo veku 46 rokov bez akéhokoľvek majetku vychudnutý na kosť a Jeho posledné želanie bolo veselé. Odmietol nákladný pohreb, na ktorý mal ako arcibiskup a kardinál právo. Chcel byť pochovaný pod oltárom arcibiskupského chrámu v Miláne. Na tomto mieste sa stalo už mnoho zázrakov uzdravenia, či iných vyslyšaní prosieb k tomuto orodovníkovi v nebi.

Stanislav Háber
(z pripravovanej knihy Svätí na každý deň)

DECEMBER

 1. decemberEdmund Campion http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/11/svati-na-kazdy-den-1-december-edmund.html
2. december Eligius http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-2-december-eligius.html
3. december František Xaverský http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-3-december-frantisek.html
4. december Ján Damascénský http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-4-december-jan.html
5. december Sabas http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-5-december-sabas.html
6. december Mikuláš http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-6-december-mikulas.html
7. december Ambróz http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-7-december-ambroz.html
8. december Nepoškvrnené počatie Panny Márie http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-8-december.html
9. december Peter Fourier http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-9-december-peter.html
10. december Melchiades http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-10-december.html
11. december Damaz http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-11-december-damaz.html
12. december Jana Františka Frémyot de Chantal http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-12-december-jana.html
13. december Lucia http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-13-december-lucia.html
14. december Ján z Kríža http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-14-december-jan-z.html
15. december Mária Ukrižovaná z Rosy http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-15-december-maria.html
16. december Adela http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-16-december-adela.html
17. december Olympia http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-17-december-olympia.html
18. december Wunibald a Willibald http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-wunibald-willibald.html
19. december Urban V. http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-19-december-urban-v.html
20. december Ján František Regis http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-20-december-jan.html
21. december Peter Kanizský http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-21-december-peter.html
22. december Františka Xaveria Cabrini http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-22-december.html
23. december Ján Kentský http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-23-december-jan.html
24. december Adam a Eva http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-24-december-adam-eva.html
25. december Narodenie Pána http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-25-december.html
26. december Štefan http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-26-december-stefan.html
27. december Ján http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-27-december-jan.html
28. december Neviniatka http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-28-december.html
29. december Tomáš Becket http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-29-december-tomas.html
30. december Gašpar del Bufalo http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-30-december-gaspar.html
31. december Silvester http://haber-stanislav.blogspot.sk/2013/12/svati-na-kazdy-den-31-december-silvester.html

2014

Je 7524 rok - starosloviensky

KALENDÁR ROK 2010 .

Január 2010

Po

Ut

St

Št

Pi

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Február 2010

Po

Ut

St

Št

Pi

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

Marec 2010

Po

Ut St Št Pi So Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

     
Apríl 2010

Po

Ut

St

Št

Pi

So

Ne

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

Máj 2010

Po

Ut

St

Št

Pi

So

Ne

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

 

 

Jún 2010

Po

Ut

St

Št

Pi

So

Ne

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

     
Júl 2010

Po

Ut

St

Št

Pi

So

Ne

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

August 2010

Po

Ut

St

Št

Pi

So

Ne

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

 

September 2010

Po

Ut

St

Št

Pi

So

Ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

     
Október 2010

Po

Ut

St

Št

Pi

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

November 2010

Po

Ut

St

Št

Pi

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

December 2010

Po

Ut

St

Št

Pi

So

Ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

Zmena zimného času na letný:

Ne: 28. Marec 2010, 2:00 -> 3:00

Zmena letného času na zimný:

Ne: 31. Október 2010, 3:00 -> 2:00

Zimný čas:

1. Január 2010 - 27. Marec 2010

Letný čas:

28. Marec 2010 - 30. Október 2010

Zimný čas:

31. Október 2010 - 31. December 2010

 

Roky vo svete
Slovanský - Leto 7520
Gregoriánsky kalendár
Židovský rok - 5771
Čínsky rok - 4708
Tibet - rok 2137
Európa, USA - 2010
Etiópia rok - 2003
Islamský rok - 1430
 

 

 

 

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Moje
webové stránky
 
Cezmín: http://cezmin.wz.cz 
 Vianoce:
http://vianocesk.szm.com
 Svadba:
http://svadbask.unas.cz  
 
 Seniorka: http://seniorka.szm.com
Bylinky: http://bylinky.czweb.org  
 Čas Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz  
 Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to  
 Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org 
 
Slovania: http://slovania.czweb.org/ 
 Pani Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz 
 Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz 
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org 
 Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org  
 Moji psíkovia:
http://mikinka.czweb.org   
  Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz 
Veľkonočné sviatky: http://velkanoc.czweb.org 
 Michal Krpelan:
http://michalkrpelan.wz.cz 
 Cezmín ker  a alias:
http://cezmin.czweb.org  
 Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz  
 Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz 
 Rádioamatérstvo  : http://cbrsk-chlebany.unas.cz/
 
 Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz 
 CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK Chlebany:
http://cbrsk.euweb.cz 
 Blog Jánska noc a iné:
http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk
 
 Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma

 Seniorka Evka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz

 Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
 Olympionik:
http://olympionikholub.wz.sk
 Sedmičkári:
http://rannisedmicka.wz.cz
 Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org

 [ Späť | Obnoviť | Dopredu
 

by Cezmín Slovakia 2010 http://cezmin.wz.cz