wz

[Späť | Obnoviť | Dopredu]

.

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 Prirodzené farbivá

z našich kuchýň na veľkonočné vajíčka

Je dvojaký spôsob, ako takto zafarbiť vajíčka. Prvý je za studena, keď sa uvarí vajce a farbivo zvlášť. Po vychladnutí farbivá sa uvarené vajcia do neho ponoria na 5-10 min. a potom sa osušia. Týmto spôsobom získame jemných, priesvitných nádychov rôznych farieb. Môže sa nám však stať, ak vajcia stále neobraciame, farba chytí nerovnomerne.
Druhý spôsob je za tepla, keď sa vajcia varia so zdrojom farbiva dohromady. Takto získame ostrejšie farby a rovnomernejšie zafarbenie. Teplota pomôže farbivu vsiaknuť do škrupiny.

Návod:
Na zafarbenie 8 vajec použiť 900 ml vody s dvoma lyžicami octu. Vložiť vajcia do kastróla a zaliať ich vodou tak, aby ich prekrývala asi o 3 cm. Pridať prirodzený zdroj farbivá, priviesť do prudkého varu, znížiť teplotu a variť 20minút. Vytiahnuť vajcia a opláchnuť ich vlažnou vodou. Pre ešte sýtejšiu farbu, nechať vajcia ponorené vo farbive a dať do chladničky cez noc.
Sýto hnedé vajíčka: uvariť vajce v 900 ml kávy
Svetloružové vajíčka: uvariť 340 g balíček mrazených brusníc v 900 ml vody s octom.
Tmavo ružové vajíčka: uvariť 4 hrnčeky nakrájanej červenej repy v 900 ml vody s octom. Rovnako pripravené vajíčka, keď sa ihneď po uvarení opláchnu vlažnou vodou, zmenia sa na farbu béžovú.
Zlatisté vajíčka: sa docieli použitím 3 lyžíc kurkumy na 900 ml vody s octom.
Vajcia farby Sieny pálenej: uvariť 900 ml vody s octom a 4 naplnenými hrnčekmi šupiek z hnedej cibule.
Tmavo levanduľové vajíčka: uvariť 900 ml vody s octom a 4 hrnčeky zmrazených čučoriedok.
Svetlo modré vajíčka: 2 hlávky červenej kapusty na hrubo nakrájaného, uvareného v 2.7 litra vody s 8 lyžicami octu. Vajcia ihneď opláchnuť vo vlažnej vode.
Tmavo modré vajíčka: rovnako uvarené ako svetlomodrá, ale ponechali v farbive v chladničke cez noc.
Žltozelené vajíčka: uvarené v kurkume a potom namočená v studenej farbe z červenej kapusty. Podobné farby sa docieli použitím zelených vrškov nové mrkvy.
Jemne žlté vajíčka: s pridaním pomarančovej kôry.

 

 

Veľkonočné recepty

Z českej kuchyne

Bôčik zapečený s jogurtom a chrenom
Na 4 porcie potrebujete:
· 1,5 kg pekne prerasteného bôčika bez kostí,
· 250 g strúhaného alebo čerstvého chrenu,
· 600 ml bieleho jogurtu,
· 400 g zemiakov a soľ.
Rovnako ako je málo ingrediencií, tak je jednoduchý i postup. Bôčik najprv nakrájajte na asi 1-1,5 hrubé plátky. Ak si chcete ušetriť prácu a slzy pri strúhaní chrenu, kúpte si ten už nastrúhaný v poháriku. V miske ho zmiešajte s bielym jogurtom, množstvo záleží len na vás - niekto rád chrenu veľa, iný menej, takže radšej chren pridávajte postupne. Jednotlivé plátky bôčika osoľte, potrite vrstvou chrenových jogurtu a Zarolujte. Takto vytvorené rolky potom dávajte vedľa seba do pekáča, ktorý nie je potrebné ničím vymazávať. A ak netrváte na krásne utiahnutých roládkach, nemusíte ich ani ničím zaväzovať.  Ak vám zostala časť jogurtu, navrstvite ho  jednoducho ešte navrch. Keď sú všetky plátky pomazané a poskladané v pekáčiku, dajte ich piecť pri 170 stupňoch Celzia asi 1,5 hodiny do rúry. Mäso sa krásne prepečie, pustí všetok tuk. Plátky bôčika pomažte zmesou, Zarolujte a vložte do pekáča. Bôčik pred pečením zatrite vrstvou jogurtová-chrenovej zmesi. Upečený bôčik servírujte so zemiakmi alebo chlebom a garantujeme vám, že ani kúsok nezostane!

Na 4 porce potřebujete:

· 1,5 kg hezky prorostlého bůčku bez kosti,
· 250 g strouhaného nebo čerstvého křenu,
· 600 ml bílého jogurtu,
· 400 g brambor a sůl.
Postup:
Stejně jako je málo ingrediencí, tak je jednoduchý i postup. Bůček nejprve nakrájejte na asi 1–1,5 silné plátky. Pokud si chcete ušetřit práci a slzy při strouhání křenu, kupte si ten už nastrouhaný ve skleničce. V misce jej smíchejte s bílým jogurtem, množství záleží jen na vás – někdo rád křenu hodně, jiný méně, takže radši křen přidávejte postupně. Jednotlivé plátky bůčku osolte, potřete vrstvou křenového jogurtu a zarolujte. Takto vytvořené rolky pak dávejte vedle sebe do pekáčku, který není potřeba ničím vymazávat. A pokud netrváte na krásně utažených roládkách, nemusíte je ani ničím zavazovat. Zbyla-li vám část jogurtu, navrstvěte jej prostě a jednoduše ještě navrch. Když jsou všechny plátky pomazané a vyskládané v pekáčku, dejte je péct při 170 stupních Celsia asi 1,5 hodiny do trouby. Maso se krásně propeče, pustí všechen tuk.
Bůček před pečením zatřete vrstvou jogurtovo-křenové směsi. Upečený bůček servírujte s bramborem nebo chlebem a garantujeme vám, že ani kousek nezbude!

MAZANEC ALEBO VIANOČKA
Potrebujeme:

2 kg polohrubej múky
400 g cukru krupica
400 g masla
20 g soli
2 lyžičky citrónovej (alebo pomarančovej) kôry
4 žĺtky
2 vajcia
3 kocky droždia
asi 1 liter mlieka
100 g hrozienok
asi 1 lyžičku korenia (badián, korenie do perníka apod)
100 g olúpaných mandlí
Postup:
Do misy preosejeme múku, pridáme cukor, soľ, žĺtky, vajce, kvások (droždie, vlažné mlieko, trocha cukru), časť vlažného mlieka, rozpustené vlažné maslo a sparené hrozienka. Zarobíme cesto, mlieko pridávame postupne - množstvo záleží na veľkosti vajec a vlhkosti hrozienok. Cesto nesmie byť riedke, aby sa vianočka pri pečení nerozišla. Necháme asi hodinu kysnúť a potom rozdelíme na 6 dielov. Každý diel na vianočku delíme ešte na 9 dielov. (Spodok pletieme zo 4 prameňov, prostriedok z 3 a vrkôčik z 2 navrch). Upletieme postupne vianočky, potrieme vajcom a posypeme krájaným mandľami. Na vrchný vrkôčik zapichneme špajdle. Po vykysnutí dáme piecť na 30-40 minút.

Na mazance vytvoríme z každého dielu bochníček, ktorý na strede prerežeme do kríža, potrieme vajíčkom a posypeme mandľami. Do stredu dáme špajlu. Necháme vykysnúť. Mazance pečieme 2 na plechu, každý na samostatnom kuse papiera na pečenie, aby sa dali otáčať. Z rovnakého cesta môžeme vytvoriť aj Judáša alebo baránka.

Veľkonočný mazanec
Potrebujeme:

2 balíčky sušeného droždia
1 kg hladkej alebo polohrubej múky
1/4 kg zmäknutého masla
asi 1/4 l vlažného mlieka
asi 1/4 l bieleho vína
šťava a kôra z 1 citróna a 1 pomaranča
200 g cukru
1 vanilkový cukor
štipka soli
1 vajce na pomazanie
hrozienka namočené v rume
Postup:
Všetky ingrediencie zmiešame a vymiesime cesto. Miešame tak dlho, až bude cesto hladké a nebude sa lepiť. Necháme asi 1-1,5 hodiny vykysnúť. Potom urobíme bochník, alebo viac malých bochníčkov, potrieme rozšľahaným vajcom, uprostred narežeme krížik a pečieme v teplovzdušnej rúre pri 170 ° C asi 35-45 minút. Kto chce mazanec vyzdobiť maľovaným vajíčkom, dá doprostred mazanca malé zemiačiky zabalené vo fólii. Po upečení vymeníme zemiačiky za vajíčko.
Tip: Je možné, že sa mlieko a víno všetko nespotrebuje, alebo budete potrebovať o trochu viac. Záleží to na múke. Cesto by malo byť vláčne, nie tuhé, asi tak ako na štrúdľu.

Veľkonočný mazanec II. ala vianočka
Potrebujeme:
1 kg polohrubej múky,
250 g rastlinného tuku,
250 g cukru,
5 žĺtkov,
60 g droždia,
100 g hrozienok,
100 g lúpaných mandlí,
citrónová kôra,
aníz,
muškátový kvet,
mlieko a soľ.
Postup:
Tuk rozdrobíme do preosiatej múky, pridáme žĺtky, soľ, cukor, korenie a v mlieku vykysnutý kvások. Vypracujeme tuhšie cesto, do ktorého vmiešame hrozienka a na rezance nakrájané mandle. Bochník potrieme rozšľahaným vajcom, v strede ho krížom nakrojíme asi 2 cm hlboko a zvoľna pečieme v predhriatej rúre asi 45 minút. Cesto je na 2 vianočky.

Veľkonočný mazanec spletanec ala vianočka
Potrebujeme na 2 vianočky:

500 g polohrubej múky,
120 g masla,
120 g práškového cukru,
125 ml mlieka,
2-3 žĺtky,
kocka droždia,
soľ,
citrónová kôra,
50 g hrozienok,
50 g kandizovaného ovocia,
50 g lúpaných mandlí,
štipka muškátového kvetu,
vajce na potretie,
50 g mandľových kociek a práškový cukor s vanilkou na posypanie.
Postup:
Necháme vykysnúť kvások. Do misky preosejeme múku, premiešame ju so soľou, cukrom, muškátovým kvetom a citrónovou kôrou, doprostred urobíme jamku, vložíme do nej žĺtky, pridáme kvások, rozpustené maslo a postupne primiešavame vlažné mlieko. Vypracujeme tuhé cesto a necháme vykysnúť. Vykysnuté cesto vyklopíme na dosku a vpracujeme do neho hrozienka, nakrájané kandizované ovocie a nasekané mandle. Cesto potom rozdelíme na štyri diely. Z dvoch utvoríme bochníky a ďalšie dva rozdelíme ešte na polovice, vyvaľkáme valčeky a po dvoch ich spletieme do vrkoča. Bochníky potrieme rozšľahaným vajcom a hore položíme veniec zo spleteného cesta. Mazance prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie, necháme ešte chvíľu kysnúť, potom potrieme rozšľahaným vajcom a posypeme mandľovými kockami. Pečieme v rúre vyhriatej na 180 ° C dočervena, spočiatku rýchlejšie, neskôr žiar zmiernime na 150 ° C. Pred dopečením prikryjeme vianočky alobalom alebo papierom na pečenie, aby nebol povrch príliš tmavý. Upečené vianočky posypeme práškovým cukrom s vanilkou.

Hrnčekový Mazanec
Potrebujeme:

3 hrnčeky polohrubej múky,
1 lyžička hladkej múky,
5 lyžíc cukru krupica,
1/3 kocky masla,
necelá kocka droždia,
nie plný hrnček mlieka,
2-3 žĺtky,
soľ,
vanilkový cukor,
citrónová kôra,
hrozienka,
vajce na potretie,
mandle na ozdobu.
Postup:
Recept je z Hrnčekovej kuchárky, ale upravila som ho pre domácu pekáreň. Namočím hrozienka. Do misy dáme vlažné mlieko, rozdrobíme droždie, pridáme 1 lyžicu cukru, premiešame a posypeme lyžičkou hladkej múky. Rozohrejeme maslo, zmiešame múku so zvyšným cukrom aj vanilkovým, soľou a citrónovou kôrou, žĺtky, hrozienka a zvyšok mlieka. Po vykysnutí urobíme 2 bochníky a na plechu pod obrúskom necháme ešte kysnúť (Asi 45 min). Potrieme rozšľahaným vajíčkom, posypeme mandľami a dáme piecť. Pečieme v predhriatej rúre na 190 ° C 15 min., Potom znížime na 150 ° C a dopekáme 30 minút. Bochníky nie sú moc sladké ani hutné, ale dobre sa krája a mažú maslom a džemom.

Bodky VAJÍČKA
Cesto:

½ citróna
1 vajce
125 g cukru múčka
150 g masla
250 g hladkej múky
Na ozdobu
1 štipka farbivo potravinárske žlté
1 štipka farbivo potravinárske červené
125 g cukru múčka
3 lyžice mlieka
Postup:
Múku nasypte na pracovnú dosku, pridajte cukor a citrónovú kôru z polovice citróna. Do stredu rozbite vajcia a po stranách nakrájajte maslo. Pomocou noža premiešavajte a koste, kým nevznikne hrudkovitá zmes. Potom zmes veľmi rýchlo rukami vypracujte na hladké cesto. Zabaľte cesto do fólie a na hodinu uložte do chladničky. Vychladené cesto rozvaľkajte na pomúčenej doske na štyri milimetrovú placku. Formičkou v tvare vajca (alebo pomocou papierovej šablóny a noža) vykrajujte vajíčka. Vykrojené tvary poskladajte na plech vyložený papierom na pečenie. V rúre vyhriatej na 180 ° Celzia pečte asi desať minút. Upečené vajíčka zložte z plechu a dajte vychladnúť. Práškový cukor vymiešame s mliekom. Takto pripravenú polevu naneste na vychladnuté koláčiky. Potravinárskymi farbami na vajíčka nakreslite rôznofarebné bodky a nechajte stuhnúť.

VEĽKONOČNÉ VAJÍČKA
Potrebujeme:
6 vajec
160 g krupicového cukru
180 g hladkej múky
2 lyžice kakaa
hladká múka na poprášenie
150 g masla
100 g práškového cukru
50 ml vajcového likéru
100 g kandizovaného ovocia
12 polovičiek kompótových marhúľ
100 g bielej tukovej polevy
Postup:
Vajcia s cukrom vyšľaháme do hustej peny. Múku zmiešame s kakaom, preosejeme ju na vaječnú penu a dobre zapracujeme. Cesto rozotrieme na plech vyložený papierom na pečenie. Pečieme vo vyhriatej rúre pri 180 ° C asi 15 minút. Upečený korpus ľahko poprášime múkou, preklopíme ho na druhý papier na pečenie a necháme vychladnúť. Maslo rozkrájame na malé kúsky a necháme zmäknúť pri izbovej teplote. Pridáme cukor, vaječný likér a vyšľaháme dohladka. Kandizované ovocie nasekáme nadrobno a vmiešame do krému. Z vychladnutého korpusu opatrne odtrhneme papier, na ktorom sa piekol, a povrch plátu potrieme krémom. Pomocou spodného papiera stočíme do rolády, ktorú mierne stlačíme do oválneho tvaru. Necháme stuhnúť v chladničke. Marhule dáme odkvapkať. Polevu rozohrejeme. Roládu nakrájame na plátky hrubé asi 2 cm a z jednej strany polejeme polevou. Počkáme, až trochu stuhne a potom do stredu položíme polovicu marhule. Necháme úplne stuhnúť a podávame.

VEĽKONOČNÍ JUDÁŠI
Potrebujeme:

150 ml mlieka
40 g droždia
100 g krupicového cukru
300 g hladkej múky
100 g masla
2 žĺtky
2 vajcia
150 g hrubej múky
štipka soli
1 vrecúško vanilkového cukru
1 lyžička nastrúhanej citrónovej kôry
1 lyžica hrozienok
1 vajce na potretie
Postup:
Do časti vlažného mlieka rozdrobíme droždie, pridáme lyžičku cukru, 2 lyžice hladkej múky a všetko rozmiešame. Kvások necháme na teplom mieste vykysnúť. Zmäknuté maslo so zvyšným cukrom, žĺtkami a vajcami vymiešame v mise do peny. Pridáme vykysnutý kvások, zvyšné mlieko, preosiatu hladkú aj hrubú múku, štipku soli, vanilkový cukor a citrónovú kôru. Zo všetkých prísad vypracujeme hladké nelepivé cesto, ktoré necháme na teplom mieste asi 30 minút kysnúť. Potom cesto znovu premiesime a necháme ešte 20 minút na teplom mieste kysnúť. Cesto nakrájame na kúsky a rozvaľkáme ich na dlhé tenké valčeky, ktoré stáčame podľa vlastnej fantázie. Dozdobíme hrozienkami, rozložíme na plech a necháme 15 minút na teplom mieste kysnúť. Vajcia rozšľaháme a judáškov ním potrieme. Pečieme v predhriatej rúre pri 180 ° C asi 20 minút. Po upečení necháme na kovovej mriežke vychladnúť. Hotových Judáškov môžeme potierať medom.

Judáš INAK
Potrebujeme:
200 ml mlieka
100 g práškového cukru
30 g droždia
300 g hladkej múky
100 g tuku (maslo alebo Hera)
2 žĺtky
1 vrecúško vanilkového cukru
soľ
1 lyžička nastrúhanej citrónovej kôry
1 vajce na potretie
1 vrecúško škoricového cukru
50 g hrozienok
50 g nasekaných vlašských orechov
tuk na plech
Postup:
Z časti vlažného mlieka, lyžičky cukru, droždia a lyžice múky pripravíme kvások, ktorý necháme na teplom mieste vykysnúť. Tuk so zvyšným cukrom a žĺtkami vymiešame do peny. Pridáme nakysnutý kvások, zvyšnú múku aj mlieko, vanilkový cukor, štipku soli, citrónovú kôru a vypracujeme hladké nelepivé cesto, ktoré necháme na teplom mieste asi 30 minút kysnúť. Cesto znova premiesime a necháme ďalších 20 minút na teplom mieste kysnúť. Potom cesto rozvaľkáme na plát hrubý asi 5 mm. Vajcia rozšľaháme a cesto ním potrieme. Posypeme ho škoricovým cukrom, hrozienkami a orechmi. Stočíme do rolády, rozkrájame na plátky hrubé asi 3 cm a rozložíme na vymastený plech. Necháme ich ešte 15 minút kysnúť. Potom judáškov potrieme zvyšným rozšľahaným vajcom. Pečieme ich v predhriatej rúre pri 200 ° C asi 18 minút. Po upečení ich necháme na kovovej mriežke vychladnúť.

Kysnutý VEĽKONOČNÝ VENIEC s tvarohovou plnkou
Potrebujeme:

30 g droždia
20 ml mlieka
100 g práškového cukru
400 g hladkej múky
2 vajcia
štipka soli
štipka strúhaného muškátového orieška
100 g masla
1 vajce na potretie
400 g mäkkého tvarohu
2 vajcia
100 g krupicového cukru
2 vrecúška vanilkového cukru
1 vajce na potretie
20 g nahrubo nasekaných mandlí
Postup:
Droždie rozdrobíme do misky a rozmiešame s 3 lyžicami vlažného mlieka a lyžičkou cukru. Kvások necháme na teplom mieste vykysnúť. Do šalátovej misy preosejeme múku, pridáme vykysnutý kvások, vajcia, zvyšný cukor aj mlieko. Ochutíme štipkou soli a muškátovým orieškom. Cesto čiastočne prepracujeme a vmiešame rozpustené maslo. Potom ho znovu dôkladne premiesime, až vznikne hladké vláčne cesto. Necháme na teplom mieste asi hodinu kysnúť a počas tejto doby ešte najmenej dvakrát prepracujeme.
Medzitým pripravíme náplň.
Tvaroh dáme do misky, pridáme vajcia, krupicový aj vanilkový cukor a všetko vymiešame do hladkého krému. Vykysnuté cesto rozvaľkáme na obdĺžnik. Rozkrojíme ho po dĺžke na dva rovnaké pruhy, ktoré potrieme tvarohovou náplňou.
Cesto  prehneme, okraje k sebe dobre pritlačíme a rozvaľkáme na prameň. Oba pramene stočíme cez seba a na plechu vyloženom papierom na pečenie z nich vytvoríme veniec. Vajcia rozmiešame, veniec ním potrieme a posypeme nasekanými mandľami. Pečieme vo vyhriatej rúre najskôr 15 minút pri 180 ° C, potom teplotu znížime na 160 ° C a dopekáme asi 30 minút. Po upečení necháme vychladnúť na kovovej mriežke. Stred venca vyplníme farebnými vajcami.

VEĽKONOČNÉ VAJCIA
Ingrediencie

4 veľké vajcia
2 KL dijonskej horčice
½ KL soli
korenie
tabasco podľa chuti
1-2 PL jogurtu
petržlen
malé paradajky
malé kyslé uhorky.
Postup
Vajcia uvarte natvrdo. Zo začiatku vajcia vo vode rolujte, aby žĺtok po uvarení ležal uprostred vajca. Uvarené vajcia ochladíme, ošúpeme ich a rozrežte pozdĺžne na polovice.
Žĺtky opatrne vyberte z polovíc vajec a rozotrite ich s horčicou, soľou, korením, tabascom a jogurtom. Touto hmotou naplňte polovice bielkov, buď pomocou sáčku alebo lyžicou. Ozdobte petržlenom a podávame s malými uhorkami, paradajkami a chlebom.
Tip: Namiesto vrecka na zdobenie použite obyčajný plastový sáčik. Naplňte ho žĺtkovou hmotou, odstrihnite jeden dolný roh, aby vznikol patrične veľký otvor a nastriekajte hmotu do bielka.

VEĽKONOČNÉ kuriatka
Ingrediencie:

balíček detských piškót, čokoládovú polevu
kandizované ovocie (alebo želé cukríky) na ozdobenie
na náplň:
2 lyžice masla, 3 lyžice práškového cukru, citrónovú šťavu.
Postup:
Zmäknuté maslo vymiešame s cukrom do peny a po troškách prikvapkávame citrónovú šťavu. Krémom zlepujeme vždy dve piškóty.
Variant:
Hotové kuriatka máčame v poleve, do ktorej vtlačíme červený hrebienok a žltý zobáčik. Tie predtým vyrežeme z kandizovaného ovocia. Oči naznačíme bielou polevou, cukrovými korálkami apod. Čokoládovou polevou označíme oči, z kandizovaného ovocia vykrojíme zobáčik a hrebienok a priložíme k zlepeným piškótam. Hotové telíčka kuriatok kladieme na ďalšiu piškótu potretú krémom. Pre istotu môžeme ešte kuriatko k spodnej piškóte pripevniť špáradlom.

Pomarančový Baránok
Ingrediencie:

3 vajcia, 1 vanilka, 12 dkg kryštálu, 1 dl vlažnej vody, 20 dkg výberovej múky
šťava aj kôra z polovice pomaranča, 1 puding so smotanovou príchuťou
väčšia polovica prášku do pečiva, 1 dl oleja a 2 lyžice rozpustenej hery
Postup:
Ušľaháme celé vajcia s cukrom do hustej peny, pridáme olej a heru, opatrne prikapkávame polovicu šťavy z pomaranča, potom pridáme kôru a vodu. Do múky zamiešame puding a prášok do pečiva. Vmiešame do cesta, zľahka premiešame a vlejeme do vymasteného a vysypaného baránka strednej veľkosti. Pečieme pomaly v elektrickej rúre vyhriatej na 150 ° C. Opatrne vyklopíme. Pokvapkáme druhou polovicou šťavy (musíme starostlivo pokvapkať každé miestečko). Nakoniec studeného baránka polejeme čokoládou na varenie. (Dáme asi 15 dkg čokolády a 12,5 dkg hery). Vložíme do celofánu a jeme tak za 2-3 dni. Baránok je celý voňavý pomarančom a krásne vláčny.

ĽADOVÝ Baránok
Ingrediencie:

140 g polohrubej múky,
50 g hladkej múky,
130 g práškového cukru,
80 g mletých orieškov,
60 g tuku,
1 vajce,
1 žĺtok,
1,5 dl mlieka,
1/2 balíčka prášku do pečiva.
* Poleva:
* 300 g práškového cukru,
2 PL horúceho mlieka.
Postup:
Mlieko, vajcia, tuk a žĺtok rozmixujeme, vlejeme do preosiatej múky premiešanej s práškovým cukrom, práškom do pečiva a mletými orieškami a všetko premiešame. Vlejeme do vymastenej a múkou vysypanej Barančej formy a pečieme v mierne vyhriatej rúre. Vychladnutého baránka potrieme bielou polevou pripravenou utrením preosiateho práškového cukru s horúcim mliekom. Miesto očí mu vpichneme klinčeky, do nosa dáme vetvičku Asparagusu a okolo krku uviažeme mašľu.

Majonézový Baránok
Ingrediencie:

1 pohár majonézy,
1 pohár od majonézy cukru kryštál,
2 poháre polohrubej múky,
1 pohár mlieka,
1 vanilkový cukor,
1 kypriaci prášok do pečiva.
Postup:
Pohárik majonézy (280 ml) vyklopíme do misy. V prázdnom pohári odmeriame 1 pohárik mlieka, 1 cukru, 2 poháre polohrubej múky, kypriaci prášok a všetko nasypeme do misy k majonéze. Cesto vylejeme do vymastenej a vysypanej formy na baránka. V rozohriatej rúre pečieme 40 min. pri 170 C.

Baránok tvarohový
Ingrediencie:

190 g masla alebo rastlinného tuku (* 3/4 kocky *)
230 g práškového cukru (* 1 1/4 hrnčeka *)
3 vajcia
250 g mäkkého tvarohu (* 1 kocka *)
6 PL mlieka
300 g polohrubej múky (* 2 hrnčeky *)
1/2 balíčka kypriaceho prášku do pečiva ztužený tuk na vymastenie formy, hrubá múka (* alebo strúhaný kokos *) na vysypanie formy práškový cukor na posypanie
* Iná verzia: *
250 g margarínu
250 g krupicového cukru
250 g netučného tvarohu
250 g polohrubej múky
3 vajcia
1/2 prášku do pečiva
strúhaná citrónová kôra
50 g jadier vlašských orechov.
Postup:
Formu na baránka dobre vymastíme tukom a vysypeme hrubou múkou alebo strúhaným kokosom. Zmäknutý tuk dáme do misky a s práškovým cukrom vymiešame do peny. Potom postupne pridávame jeden žĺtok za druhým a stále miešame. Do napeneného základu vmiešame mäkký tvaroh a vlažné mlieko. Do stredne hustého cesta nakoniec pridáme preosiatu polohrubú múku zmiešanú s práškom do pečiva spolu s pevne ušľahaným snehom z bielkov, zľahka premiešame. Cesto rozotrieme do pripravenej formy, stierkou nahrnieme k okraju formy a vložíme do stredne vyhriatej rúry. Po krátkom zapečení príkon tepla zmiernime a pečieme zvoľna asi 40 minút dozlatista.
Upečeného baránka vyberieme z rúry, na niekoľkých miestach prepichneme, aby príliš neklesol, a necháme trochu vychladnúť. Opatrne vyklopíme, pocukrujeme, ozdobíme a krájame až celkom vychladnutého.
Iná verzia:
Margarín a tvaroh dobre vymiešame s vajcami a cukrom. Pridáme múku, prášok do pečiva, posekané orechové jadra a citrónovú kôru. Formu na baránka si vymastíme tukom a vysypeme múkou, potom ju naplníme pripraveným cestom. Priklopíme a pečieme vo vyhriatej rúre asi 45 minút. Ihneď po vybratí z rúry vyklopíme a bohato pocukrujeme.

RÝCHLY Judáš
Ingrediencie:

balíček lístkového cesta, 1 lyžicu mletej škorice, 4 lyžice práškového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 5 dkg hrozienok, rozšľahané vajcia, med na potretie.
Postup:
Cesto rozvaľkáme na plát s hrúbkou asi 3 mm. Plát posypeme rovnomerne škoricou zmiešanou s cukrom a hrozienkami. Cesto zvinieme do rolády, pokrájame na rezy široké asi 2 cm, prenesieme na plech pokrytý alobalom a potrieme rozšľahaným vajíčkom. Vložíme do vyhriatej rúry a upečieme dozlatista. Ešte horúceho Judáša potrieme nahriatym medom.

RÝCHLY nekysnutý Mazanec
Ingrediencie:

100 g masla, 60 g cukru, soľ, pomarančovú kôru, 60 g hrozienok, 30 g mandlí, 2 vajcia, 1/4 l mlieka, 1 prášok do pečiva, 500 g múky.
Postup:
Maslo s cukrom vymiešame, zatrieme do neho vajcia, strúhanú pomarančovú kôru, umyté a osušené hrozienka, strúhané mandle, štipku soli a primiešame polovicu múky a mlieko. S druhou polovicou múky premiešame prášok do pečiva a zapracujeme aj do cesta.
Z vypracovaného cesta urobíme bochník a zvoľna pečieme v rozohriatej rúre. Upečený pocukrujeme.

Mazanec ZO ZEMIAKOV
Ingrediencie:

1/4 kg strúhaných varených zemiakov, 60 dkg polohrubej múky, 3 dkg vykysnutého droždia, 12 dkg cukru, 10 dkg tuku, 1 vajce, hrozienka a oriešky, soľ, citrónovú kôru.
Postup:
Všetky suroviny spracujeme do tuhšieho cesta a vpracujeme do neho hrozienka a orechy. Utvoríme mazanec, necháme ho na plechu vykysnúť, potom ho potrieme vajcom a pečieme v miernej rúre asi 3/4 hodiny. Ešte teplý pocukrujeme.

Staročeské VEĽKONOČNÉ bochníky
Ingrediencie:

500 g polohrubej múky,
120 g masla,
120 g jemného kryštálového cukru,
2-3 žĺtky (podľa veľkostí vajec),
30 g kvasníc,
1 lyžička soli,
2,5 dl mlieka,
hrsť hrozienok,
1 lyžica vlašských orieškov,
1 lyžica sparených a olúpaných mandlí,
1 sáčik vanilkového cukru,
1-2 lyžičky rumu,
1 vajce na potretie.
Postup:
Z časti vlažného mlieka, lyžičky cukru a droždia pripravíme kvások, ktorý necháme v teple vzísť. V mise vymiešame zmäknuté maslo s cukrom a žĺtkami do peny, postupne pridávame rum, vanilkový cukor, soľ, vykysnutý kvások a zvyšok mlieka. Do tejto zmesi postupne vmiešame múku a hrozienka s nahrubo nakrájanými orechmi aj mandľami (ale časť mandlí necháme bokom na posypanie hotového bochníka). Cesto dobre vymiešame, preložíme na pomúčenej dosku a rukami ešte prepracujeme na hladkú, tuhšiu a poddajnú hmotu.
Zakryjeme utierkou a dáme na teplejšie miesto kysnúť.
Z vykysnutého cesta urobíme dva bochníky, do ktorých hore uprostred ostrým nožom urobíme dva malé (!) Zárezy cez seba (veľké by mohli zapríčiniť rozpad bochníka). Potrieme rozšľahaným vajcom a posypeme plátkami mandlí, ktoré sme si nechali. Dáme do stredne vyhriatej rúry, po polhodine pečenia zmiernime teplotu a zvrchu zakryjeme bochníky papierom na pečenie alebo alobalom, aby moc nestmavli. Po upečení pocukrujeme. Ak je cesto upečené, skúšame dlhšou špajdlou, ktorú vpichneme doprostred bochníka, a ak je po vytiahnutí hladká a nelepí, je bochník správne upečený.

BIELKOVÝ BARANČEK
Ingrediencie:

8 bielkov,
180 g práškového cukru,
160 g Hrubej múky,
70 g rozpusteného masla,
300 ml kandizovaného ovocie zmiešaného o posekanou čokoládou, mandľami a orieškami, čokoládová poleva a sekané oriešky na posypanie.
Postup:
Z bielkov ušľaháme tuhý sneh, pridáme cukor a ešte prešľaháme. Potom pridávame striedavo po lyžiciach múku a vychladnuté roztopené maslo a ľahko premiešavame. Nakoniec do cesta vmiešame zmes (ovocie, oriešky, mandle, čokoládu a pod). Pečieme pomaly vo vymastenej a strúhankou vysypanej forme. Po upečení vyklopíme, necháme vychladnuť, polejeme čokoládovou polevou a posypeme orieškami.

Tvarohový Baránok sypaný Kokos
Ingrediencie:

200 g Héry,
250 g polohrubej múky,
180 g práškového cukru,
250 g mäkkého tvarohu,
3 vajcia,
100 ml mlieka,
1/2 balíčka kypriaceho prášku do pečiva,
1 balíček vanilkového cukru,
tuk a hrubá múka na formu;
* Dohotovenie: *
50 g práškového cukru,
50 g Hery,
100 g strúhaného kokosu na obalenie, hrozienka.
Postup:
Heru nakrájame na malé kúsky a necháme pri izbovej teplote zmäknúť. Potom ju vymiešame s cukrom, vanilkovým cukrom a vajcami do peny. Tvaroh rozriedime mliekom, pridáme k pene a nakoniec vmiešame preosiatu múku s kypriacim práškom do pečiva. Formu na baránka vymastíme tukom, vysypeme hrubou múkou a naplníme cestom. Pečieme vo vyhriatej rúre pri 160 ° C asi 40 minút. Po upečení necháme baránka vo forme mierne vychladnúť a potom ho vyklopíme. Po úplnom vychladnutí celého baránka potrieme vymiešanou Herou s cukrom a obalíme v kokose. Oči urobíme z hrozienok.
Poznámka:
Ak pridáme do cesta 50 g Hery, 50 g vlašských orechov a 50 g hrozienok, dostaneme dostatočné množstvo cesta pre upečenie dvoch baránkov po 300 g. Na ich poliatie použijeme 150 g svetlej a 150 g tmavej kakaovej polevy.

Veľkonočné šunkové rolky
Potrebujeme:
smotana na šľahanie,
šunka,
sterilizovaný chren
Postup:
Vyšľaháme šľahačku, primiešame do nej chren a touto zmesou natierame kolieska šunky. Zrolujeme a podávame s údeným mäsom, varenými vajíčkami, rôznou zeleninou a chlebom.

Šunkové jednohubky
300 g šunky,
300 g tvrdého syra,
250 g syr Lučina,
2 lyžice pochúťkovej smotany,
5 g želatíny v prášku,
soľ,
mleté biele korenie.
Postup: Krémový syr vymiešame s pochúťkovou smotanou, bielym mletým korením a so soľou. Pridáme želatínu pripravenú podľa návodu, dobre vymiešame. Na alobal rozložíme plátky šunky a potrieme ich pripravenou syrovou zmesou, ktorú prikryjeme plátkami syra a potrieme ho plnkou. Postup zopakujeme asi 5x a zakončíme plátkom šunky. Naplnené pláty necháme v chladničke stuhnúť 4 hodiny. Potom ich pokrájame na kocky, ktoré napichávame na špáratka a podávame ako jednohubky.

Plnené veľkonočné vajcia
Potrebujeme:
6 vajec,
60 g masla, 100 g šunky,
pažítka,
soľ,
korenie,
strúhaný syr,
olivy,
1 PL horčice.
Postup:
Vajcia uvaríme natvrdo. Po vychladnutí ich rozpolíme, žĺtky vyberieme a s maslom vymiešame. Pridáme horčicu a nasekanú pažítku. Šunku nakrájame nadrobno, pridáme do masla, okoreníme, osolíme a takouto zmesou plníme vajcia. Na záver ich posypeme strúhaným syrom, pridáme olivu a prepichneme špáradlom. Môžeme ozdobiť pažítkou či petržlenom.

Plnené vajíčka s pažítkou
Potrebujeme:

6 vajíčok,
1 cibuľka,
1 PL oleja,
1 zväzok pažítky,
1dl šľahačkovej smotany,
soľ,
korenie,
1 kokteilová paradajka,
1 reďkovka.
Postup:
Odklepnite vrchné časti vajíčkových škrupiniek. Na oleji opražte nadrobno pokrájanú cibuľku, pridajte vajíčka, dve polievkové lyžice studenej vody a za stáleho miešania urobte praženicu. Dochuťte soľou a korením. Pridajte smotanu a posekanú pažítku. Nechajte vychladnúť. Škrupinky ponorte do vriacej vody a opatrne vyberte. Naplňte ich pripravenou praženicou. Kokteilovú paradajku nakrájajte na kolieska a reďkovku na mesiačiky. Vrch vajíčok s nimi ozdobte. Naplnené vajíčka nechajte odležať v chladničke 12 hodín.

Sviatočné vajcia
Potrebujeme:

4 vajcia na tvrdo,
60 g šunky,
100 g údeného syra tofu,
100 g majonézy,
1 lyžica masla,
1 lyžica smotany,
soľ.
Postup:
Vajcia rozkrojíme na polovice a vyberieme žĺtka. Polovicu z nich rozmiešame s majonézou, maslom a smotanou. Šunku a tofu nakrájame na drobno a naplníme nimi vajcia. Potom ich prelejme majonézou a posypeme zvyškom žĺtkov.

Veľkonočné syrové guľky
Potrebujeme:

4 varené vajíčka,
200 g tvrdého syra,
100 g masla,
150 g tvarohu,
4 strúčiky cesnaku,
mleté čierne korenie,
soľ,
žltá a červená paprika,
pažítka.
Postup:
Nastrúhame vajíčka, pridáme tvrdý syr, tvaroh, cesnak, maslo. Osolíme a okoreníme. Tvarujeme guličky a obaľujeme ich v nakrájanej žltej alebo červenej paprike alebo v nakrájanej pažítke. Na misu dáme hlávkový šalát, naň uložíme rozpolené vajcia uvarené na tvrdo a polejeme ich majonézou. K vajíčkam pridáme farebné guličky.

Veľkonočný syrek
liter mlieka,
12 vajec,
soľ,
cukor,
vegeta,
1 ČL čierneho korenia.
Postup:
Mlieko poriadne vymiešame s vajcami, vlejeme do hrnca, osolíme, ocukríme, okoreníme a ochutíme vegetou. Vyšľaháme a varíme 20 minút, kým zmes nezhustne. Keď zhustne, odstavíme, necháme trošku vychladnúť, precedíme cez plátno a hrudu doň zaviažeme. Necháme stuhnúť do ďalšieho dňa.

Veľkonočný syrek s hrozienkami
Potrebujeme:
500 ml mlieka,
5 vajec,
50g hrozienok,
1KL soli.
Postup:
Mlieko rozmiešame s vajcami, pridáme umyté hrozienka, soľ a povaríme. Prevarené scedíme a necháme dobre odkvapkať. Potom masu sformujeme do úhľadného tvaru, potrieme žĺtkom a mierne zapečieme v rúre. Vychladnuté nakrájame a podávame k šunke s chrenom alebo chrenovou omáčkou.

Východoslovenská hrudka
Potrebujeme:

1 l mlieka,
15 vajec,
vegeta,
soľ,
mleté korenie,
petržlenová vňať.
Postup:
Do vriaceho mlieka pridáme rozšľahané vajcia a všetky ostatné koreniny. Potom miešame až do zrazenia. Precedíme cez gázu a necháme odkvapkať.

Skryté špargľové tajomstvo
Potrebujeme:

Lístkové cesto,
špargľa,
uvarený a rozmixovaný špenát,
strúhanka,
tvrdý strúhaný syr,
 kyslá smotana,
korenie tzatziky,
majoránka,
vajíčko,
cesnak,
soľ.
Postup:
Lístkové cesto vyvaľkáme na asi 3 mm hrubý plát, posypeme postrúhaným syrom, korením tzatziky a poprekladáme cesto na malú kocku, ktorú opäť rozvaľkáme na plát. Plát nakrájame pásiky široké asi 2 až 3 cm. Tyčinku špargle zavinieme špirálovito pásikom lístkového cesta tak, aby kúsok špargle zostal vonku. Poukladáme na vymastený plech, posypeme postrúhaným syrom, pokvapkáme smotanou a vložíme do vyhriatej rúry. Pečieme 10 až 15 minút. Rozmixovaný (rozmrazený) špenát dáme do hrnca, pridáme prelisovaný cesnak, majorán, mleté čierne korenie, smotanu, preosiatu strúhanku, žĺtok a privedieme do varu. Na tanieroch do uvarenej omáčky poukladáme špargľu v cestičku.

Veľkonočná štrúdľa
Potrebujeme:
1 lístkové cesto,
7 uvarených vajec,
250 ml kyslej pochúťkovej smotany,
1 vajce,
1 ČL vegety,
mleté čierne korenie,
350g mrazenej zeleninovej zmesi (hrášok, kukurica, mrkva),
100 g šunky nakrájanej na rezance,
na potretie 1 rozšľahané vajce.
Postup:
Lístkové cesto rozvaľkáme na obdĺžnik 50×40 cm, potrieme ho smotanovou plnkou (pochúťkovú smotanu zmiešame s rozšľahaným vajcom, vegetou a štipkou čierneho korenia). Pozdĺž dlhšieho kraja naukladáme tesne vedľa seba po dĺžke natvrdo uvarené vajcia. Plát plnkou natretého cesta posypeme šunkovo-zeleninovou zmesou (mrazenú zeleninu krátko povaríme v osolenej vode a dáme na sitko odkvapkať. Šunku nakrájame na rezance a zmiešame so zeleninou) a opatrne stočíme. Prenesieme na vymastený plech a potrieme vajíčkom. Upečieme.

Mozaiková roláda
Potrebujeme:
500g prerastaného bôčika alebo pliecka,
150g húb,
1 cibuľa,
50g nakladanej kapie,
40g hrášku,
3 vajcia,
1 dl mlieka,
olej,
vegeta,
soľ,
mleté čierne korenie.
Postup:
Mäso pomelieme, pridáme 1 polievkovú lyžicu vegety, pol lyžičky soli, mlieko, dôkladne premiešame a necháme hodinu odstáť v chladničke.
PLNKA: nadrobno pokrájanú cibuľu speníme na oleji, pridáme huby, podusíme a nakoniec vmiešame vajcia. Praženicu odstavíme a necháme vychladnúť. Odstáte mäso dáme na mokrý igelit, spravíme z neho placku, na ktorú uložíme praženicu. Na vrstvu praženice dáme hrášok a na hrášok kapiu. Pomocou igelitu zvinieme rolku, ktorú dáme do alobalu, jeho konce dobre zatočíme. Pečieme vo vyhriatej rúre na pekáči, do ktorého sme vliali 1.5dl vody. Podávame za tepla so zemiakovou kašou alebo používame na studenú misu.
Syrová roláda
ROLÁDA:
400g ementálskeho syra,
160g šunky
NÁTIERKA: 1 tavený syr Lunex alebo syrokrém, 160g diétnej salámy, 2 vajcia, pažítka, 100g masla
Postup: Ementál ponoríme do horúcej vody až do zmäknutia, potom ho rozvaľkáme na doske a na alobale asi na 3mm hrúbku. Na plát syra poukladáme šunku nakrájanú na malé kocky a potrieme nátierkou, ktorú pripravíme zmiešaním taveného syra so zmäknutým maslom, nadrobno pokrájanou salámou, natvrdo uvarenými vajcami a posekanou pažítkou. Takto pripravený plát stočíme do rolády a v alobale zabalený necháme v chladničke stuhnúť.

Šunková roláda
Potrebujeme:
400 g šunky,
50 g masla,
soľ, mleté čierne korenie,
5 vajec,
150 g strúhaného tvrdého syra,
1 dl 12% sladkej smotany,
petržlenová vňať,
400 g lístkového cesta (kúpiť hotové).
Postup:
Na rozpustenom masle opražíme pokrájanú šunku, osolíme a okoreníme. Vajcia, syr a smotanu zmiešame a pridáme k šunkovej mase, upečieme omeletu, posypeme petržlenovou vňaťou a necháme vychladnúť. Lístkové cesto vyvaľkáme na hrúbku pol centimetra, potrieme šunkovou omeletou, zvinieme a vrch potrieme vajíčkom. Šunkovú roládu pečieme asi 15 minút v horúcej rúre.

Vajíčková saláma
Potrebujeme:
1,5 pol. lyžice želatíny na slané aj sladké recepty,
2,5 dl vody,
1 pol. lyžica vegety,
uvarená mrkva,
uvarený petržlen,
100 g šunkovej salámy,
150 g bieleho jogurtu,
150 g tatarskej omáčky,
1 pol. lyžica petržlenovej vňate,
1 pol. lyžicu oleja.
Postup:
Formu biskupského chlebíka vytrieme olejom a zalejeme vodou. Necháme ju potom v chlade asi 1,5 hodiny. Želatínu necháme napučať vo vode asi 10 minút a potom zohrejeme. Všetko zmiešame a vlejeme do formy, ale už bez vody. Prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme chladiť pol dňa. Podávame nakrájané na plátky hrubé asi 5 mm s chlebom a sterilizovanou uhorkou. Namiesto vody na želatínu sa môže použiť nálev z hrášku, ktorý môžeme tiež pridať do salámy.

Francúzsky zemiakový šalát
2 viazaničky pažítky,
100 g zemiakov,
100 g mrkvy, 50 g zeleru,
50 g nakladaných uhoriek,
25 g sterilizovaného hrášku,
150 g kyslých jabĺk,
šťava z 1 citróna,
1 ČL octu,
1 ČL plnotučnej horčice,
štipka cukru,
soľ,
mleté čierne korenie,
100 g majonézy.
Postup:
Zemiaky uvaríme v šupke asi 15 minút. Potom ich schladíme pod studenou vodou a ošúpeme. Mrkvu a zeler uvaríme samostatne v osolenej vode. Zeleninu scedíme, prepláchneme studenou vodou a necháme odkvapkať. Ošúpané zemiaky, mrkvu, zeler, jablká spolu s uhorkami pokrájame na kocky, pridáme odkvapkaný hrášok. V miske rozmiešame majonézu spolu s plnotučnou horčicou, octom, cukrom, korením a soľou. Necháme odležať. Pridáme zeleninu. Šalát podávame v mise, ktorej boky sme vyložili steblami pažítky.

Aspik
5 vajec uvarených natvrdo,
3 nakladané sladkokyslé uhorky,
1 kapia nakladaná v oleji,
1 cibuľa,
1.5dl vody,
15g želatíny,
1 lyžica octu,
soľ,
mleté čierne korenie,
1 lyžica horčice,
250g majonézy.
Postup:
Uvarené vajcia, uhorky, kapiu a cibuľu pokrájame na kocky a vložíme do väčšej misy. Vo vode rozmiešame želatínu podľa návodu od výrobcu, zohrejeme, pridáme ocot a necháme trochu vychladnúť. Vylejeme do misy s pokrájanými surovinami, osolíme, okoreníme, pridáme horčicu, majonézu, premiešame a vylejeme do studenou vodou vypláchnutej formy. Na chladnom mieste necháme aspik stuhnúť.

Veľkonočný vrkoč
Potrebujeme:
250 g tvarohu,
2 lyžice medu,
1 vajce,
soľ,
5 lyžíc mlieka,
8 lyžíc oleja,
500 g hrubej múky,
1 a ½ balíčka kypiaceho prášku,
300 g fíg alebo hrozienok, pistácie alebo mandle,
1 lyžica rumu,
žĺtok,
2 lyžice mlieka.
Postup:
Tvaroh, vajce, med, štipku soli a olej dobre vymiešame. Pridáme múku premiešanú s kypriacim práškom a vytvoríme hladké cesto. Necháme ho kysnúť pol hodinu, vmiešame hrozienka, oriešky a rum. Rozdelíme na tri časti a zapletieme ako vrkoč, alebo vianočku. Žĺtok rozmiešame v mlieku a potrieme ním vrkoč, pečieme 40 minút pri teplote 170 stupňov Celzia.

Veľkonočný veniec I
Potrebujeme:

2 dl mlieko (vlažné),
1 PL cukor práškový,
15 g droždie / kvasnice,
300 g múka hladká,
1 ks vajce,
1 dl olej, štipka soli,
2 PL hrozienka (vopred namočené v rume),
mandle (sekané, podľa chuti,)
2 PL mlieko (na potretie venca),
2 PL džem (marhuľový, na potretie),
mandle (sekané, na ozdobu),
hrozienka (na ozdobu),
ovocie (sušené, na ozdobu).
Postup:
Z mlieka, cukru a droždia si urobíme kvások. Múku preosejeme a pridáme do nej vajíčko, olej, soľ, kvások a zvyšné mlieko. Všetko spolu spracujeme na hladké cesto a necháme nakysnúť na cca 30 minút. Potom do cesta primiešame hrozienka a mandle a zase necháme kysnúť cca 40 minút. Po vykysnutí si cesto rozdelíme na tri časti, z každej vyvaľkáme dlhý šúľok a upletieme vrkoč, ktorý stočíme do tvaru venca a dáme na plech a ešte necháme pokysnúť cca 30 minút. Vrch venca potrieme mliekom a dáme piecť (teplovzdušnú rúru nepredhrievame). Pečieme asi 25 - 35 minút. Po upečení veniec polejem prevarenou marhuľovou marmeládou s 1 PL vody a ozdobíme podľa fantázie, hrozienkami, mandľami a sušeným ovocím, napr. ananás, alebo papája.

Veľkonočný veniec II
Potrebujeme:

500 g polohrubej múky,
1 kvasnice,
250 ml mlieka,
100 g cukru,
kôra z 1 citróna,
rum,
hrozienka,
vanilkový cukor,
štipka soli,
2 vajcia,
100 g mäkkého masla;
Na ozdobu:
2 žĺtky,
posekané mandle,
farbené vajcia uvarené natvrdo.
Postup:
Do preosiatej múky urobíme jamku a nalejeme do nej kvasnice rozmrvené v troche vlažného mlieka. Posypeme lyžičkou cukru a zasypeme trochou múky. Prikryté necháme kysnúť asi 15 minút. Pridáme zvyšný cukor, vanilkový cukor, citrónovú kôru, vajcia, rozpustené maslo a zvyšné mlieko. Vymiesime hladké cesto a prikryté necháme asi 30 minút kysnúť. Do cesta zapracujeme vysušené hrozienka, ktoré sme vopred namočili do rumu. Cesto rozdelíme na 3 časti a vytvoríme valčeky dlhé asi 50 cm. Spletieme ich do vrkoča, spojíme do venca a dáme na vymastený plech. Necháme kysnúť asi 30 minút, potrieme rozšľahanými žĺtkami, posypeme mandľami a pečieme 35 minút pri 170°C. Po vychladnutí vložíme varené vajíčka.

Veľkonočný bochník s mandľami
Potrebujeme:
41g droždia (1 kocka),
750g polohrubej múky,
1/2 l mlieka,
180g masla,
180g cukru,
 3 žĺtky,
citrónová kôra z 1 citróna,
70g mandlí,
40g hrozienok,
1/2 vajca na potretie,
štipka soli (suroviny sú pre dva bochníky).
Postup:
Príprava kvásku: Do časti vlažného mlieka (cca 50 ml) lyžičkou cukru a lyžičkou hladkej múky rozdrobíme droždie. Rozmiešame, posypeme ešte 1 lyžičkou hl. múky, zakryjeme utierkou a necháme kysnúť asi 30minut. Cesto: Do misy dáme múku premiešanú so štipkou soli, pridáme cukor, žĺtky, rozpustené maslo (nesmie byť horúce), vykysnutý kvások, vlažné mlieko a citrónovú kôru a vypracujeme hladké cesto. Cesto preložíme na dosku a vypracujeme rukami, až kým sa nebude lepiť na dosku (prisypávame vždy trochu polohrubej múky). Nakoniec do neho pridáme hrozienka a nasekané mandle. Dáme späť do misy, poprášime múkou, prikryjeme obrúskom a necháme v teple kysnúť. Keď je cesta dvakrát toľko (tzn. podľa teploty v miestnosti za hodinu a viac), vyklopíme ho na dosku a vyvaľkáme bochníky. Ak robíme dva bochníky na jeden plech a chceme ich mať zo všetkých strán rovnomerne upečené, posadíme každý bochník na samostatný papier, aby sme ich mohli ku koncu pečenia otočiť. Utvorené bochníky necháme nakysnúť. Potom ich potrieme našľahaným vajcom, posypeme nakrájanými mandľami. Bochníky dáme piecť do dobre vyhriatej trúby, potom oheň zmiernime a dopekáme. Pečieme podľa veľkosti 3/4 hodiny až 1 hodinu.

Kysnuté praclíky
Potrebujeme:
300g výberovej múky,
50g palmarín,
20g droždia,
10g cukru,
2 žĺtka,
soľ,
mlieko,
rasca,
20g palmarínu na potretie plechu.
Postup:
Do múky pridáme palmarín, žĺtky, soľ, droždie zmiešané s cukrom, trošku mlieka a spracujeme husté cesto. Na teplom mieste ho necháme vykysnúť. Vykysnuté cesto rozdelíme na pomúčenej doske na 20 rovnakých dielov. Každý diel natenko vyšúľame a sformujeme na praclík. Sformované praclíky ukladáme na vymastený plech a necháme ich ešte nakysnúť. Pred pečením praclíky potrieme mliekom, posypeme rascou, hrubšou soľou a upečieme.

Fašiangové dolky
1 hrnček hladkej múky,
3 žĺtky,
2 lyžice práškového cukru,
2 lyžice rumu,
pol hrnčeka mlieka,
soľ,
2 lyžice masla,
droždie,
pol hrnčeka oleja,
1 vanilkový cukor,
marmeláda,
ovocie na ozdobu,
1 šľahačková smotana.
Postup:
Z trocha múky, droždia, cukru a vlažného mlieka pripravíme kvások. Do hladka vymiešame žĺtky s práškovým cukrom. Do múky primiešame nakysnutý kvások, žĺtky s cukrom, ochutíme rumom, prilejeme vlažné mlieko a vypracujeme stredne tuhé cesto. Osolíme a postupne prilievame rozpustené maslo. Cesto je správane vymiesené keď sa v ňom tvoria vzduchové bublinky a ľahko sa oddeľuje od misy. Povrch zľahka zaprášime múkou a necháme vykysnúť. Vykysnuté cesto vyvaľkáme na hrúbku prsta. Pohárikom vykrajujeme dolky a kladieme ich na pomúčený plech. Prikryté necháme ešte kysnúť. V panvici zohrejeme olej a vykysnuté dolky v strede zľahka stlačíme a vyprážame pod pokrievkou, ktorú odkryjeme iba pri obracaní. Hotové dolky posypeme vanilkovým cukrom, ozdobíme marmeládou, ovocím a šľahačkou.

Veľkonočný mazanec
Potrebujeme:
500 g hladkej múky,
štipka soli,
2 PL kryštálového cukru,
2 vajcia,
100 g masla,
25 g droždia,
250 ml mlieka,
50 g hrozienok,
1 vajce na potretie;
Postup:
Z vlažného mlieka, cukru, droždia a trošky múky urobíme kvások. Pridáme ho do múky spolu s ostatnými surovinami a vymiesime hladké cesto. Nakoniec vmiesime vopred namočené hrozienka a vytvarujeme bochník. Dáme ho na vymastený plech a necháme 30 minút kysnúť. Potom ho potrieme rozšľahaným vajcom a ostrým nožom urobíme výrez v tvare kríža (alebo hocičo iné, aby nepopraskal). Pečieme asi 35 minút pri 200° C.

Tvarohový mazanec
Potrebujeme:
150 g masla,
150 g práškového cukru,
2 vajcia,
polovica citróna,
1 vanilkový cukor,
250 g mäkkého tvarohu,
500 g hladkej múky,
1 kypriaci prášok,
50 g hrozienok,
rum,
1 vajce na potretie.
Postup:
Zmäknuté maslo vymiešame s cukrom, pridáme vajcia, citrónovú kôru a šťavu, vanilkový cukor, tvaroh a nakoniec múku s práškom do pečiva. Do cesta zapracujeme hrozienka vopred namočené v rume. Cesto rozdelíme na polovicu a vytvoríme dva bochníky, alebo z jednej polovice môžeme upliesť vianočku. Potrieme rozšľahaným vajcom a pomaly pečieme pri teplote 165° C 45 – 50 minút.

Judáše
Potrebujeme:
250 ml mlieka,
35 g droždia,
2 PL kryštálového cukru,
100 g masla,
2 žĺtky,
citrónová kôra,
štipka soli,
500 g polohrubej múky
Postup:
Do vlažného mlieka rozdrobíme droždie, premiešame s cukrom a troškou múky a necháme vykysnúť. Pridáme roztopené vychladnuté maslo, žĺtky, citrónovú kôru a múku so štipkou soli. Vypracujeme cesto a necháme ho kysnúť asi 30 minút. Potom cesto rozdelíme na 25 kúskov, z každého ušúľame valček a stočíme do špirály, alebo zauzlujeme. Poukladáme ich na vymastený plech a necháme 15 minút kysnúť. Potrieme žĺtkom, posypeme makom a pečieme 15 - 20 minút pri 200°C. V 2 PL horúcej vody rozpustíme 2PL medu a týmto potrieme judáše hneď po upečení.

Veľkonočné vajíčko
Potrebujeme:
2 vajíčka,
75 ml oleja,
100 g práškového cukru,
50 g ražnej múky,
50 g hladkej múky špeciál 00,
1 čajová lyžička sóda bikarbóny.
Postup:
Vajíčka s olejom a cukrom vymiešame. Potom pridáme preosiate múky so sódou bikarbónou. Vlejeme do vysypaných foriem na vajíčka. Dávka vystačí na 6 foriem s dĺžkou 12 cm. Miešané múky môžete vymeniť za 100 g polohrubej múky. Toto cesto je vhodné z dvojnásobnej dávky aj na veľkonočného barančeka. Vhodné na raňajky ku kakau. Môžete však aj prerezať a naplniť krémom.

Mandľové vajíčka
Potrebujeme:

500 g hladkej múky,
3 žĺtky,
150 g práškového cukru,
150 g Hery,
150 g bravčovej masti;
KRÉM:
250 g masla,
200 ml jablkovej nutely,
100 g mletých mandlí.
Postup:
Vypracujeme cesto a odložíme na hodinu do chladničky. Zatiaľ vymiešame zmäknutú Heru s jablkovou nutelou a mandľami. Potom rozvaľkáme cesto na hrúbku 0,4cm a formičkou vykrajujeme vajíčka. Polovicu upečieme na plechu na papieri, druhú polovicu poukladáme na obrátené polievkové lyžice. Hneď po upečení opatrne oddelíme od lyžíc. Po vychladnutí plníme krémom, zlepujeme ploché vajíčko s vypuklým. Krém vyhladíme na spojoch a po obvode obalíme v pomletých mandliach. Vrch ozdobíme ako vieme.

Veľkonočné slané pečivo
400 g hrubej múky,
1 lyžička soli,
250 ml mlieka,
1lyžička cukru,
40 g droždia,
20 g masla,
1 vajce.
Postup:
Múku zmiešame so soľou. Vo vlažnom mlieku rozmiešame cukor, rozdrobené droždie a necháme vykysnúť. Pridáme do múky spolu s rozpusteným maslom, vypracujeme hladké cesto, prikryjeme utierkou a necháme vykysnúť. Na pomúčenej doske cesto rozdelíme na niekoľko častí, z každej ušúľame valček a upletieme rozmanité tvary. Rozložíme na pomastený plech, potrieme vajcom rozšľahaným so soľou a pečieme v rúre vyhriatej na 180 °C asi 20 minút.

Trdelníky (polotrdelníky)
Potrebujeme:
1 kg polohrubej múky,
100 g cukru,
štipka soli,
200 g Hery,
1 vajce,
5 žĺtkov,
42 g droždia,
400 ml mlieka;
2-3 bielky,
posekané a mleté orechy,
kryštálový cukor.
Postup:
Cesto vymiesime a necháme dobre vykysnúť. Potom ho rozdelíme na 8 častí, každú rozvaľkáme na malý obdĺžnik široký 15 cm, hrubý 1 cm a pokrájame na pásiky dlhé 15 cm a široké 1,5 cm. Formy na srnčie chrbty dobre vymastíme z vonkajšej strany a kladieme na ne pásiky cesta. Potrieme ich bielkom, posypeme orechmi a cukrom, pečieme 12 - 15 minút pri 200°C.

Božie milosti
Potrebujeme:
1. cesto:
500 g hladkej múky,
2 žĺtky, soľ,
100 ml mlieka,
pol fľaše piva.
2. cesto:
polovicu Palmarínu,
200 g hladkej múky,
olej na vyprážanie,
práškový a vanilínový cukor na posypanie.
Postup:
Z prísad vypracujeme dva druhy cesta. Prvé cesto rozvaľkáme na tenký plát. Naň rozvaľkáme druhé cesto. Vznikne nám jeden dvojvrstvový plát. Preložíme ho trikrát na polovicu a necháme 30 minút odstáť. Odležané cesto opäť rozvaľkáme na 5 mm hrubý plát, opäť ho trikrát preložíme na polovicu a necháme 30 minút odstáť. Rovnaký postup zopakujeme ešte raz. Z plátu potom ozubeným kolieskom povykrajujeme obdĺžniky, ktoré v strede narežeme a opražíme z oboch strán na rozpálenom oleji. Teplé Božie milosti posypeme hrubou vrstvou zmiešaného práškového a vanilínového cukru.

Údené zapečené v chlebe
Potrebujeme:
250 g údenej krkovičky,
250 g hladkej múky špeciál 00,
250 g ražnej celozrnnej múky,
250 g pšeničnej celozrnnej múky,
75 g domáceho kvásku,
1 čaj.
lyžička soli,
150 ml vody.
Postup:
Zo všetkých surovín urobíme cesto na chlieb. Krkovičku nakrájame na kocky 5x5x5 cm. Každú kocku obalíme v ceste a vytvoríme guľu o veľkosti asi tenisovej loptičky. Necháme asi 2,5 hodiny nakysnúť. Potrieme studenou vodou, popicháme vidličkou a posypeme kryštálovou soľou. Pečieme vo vyhriatej rúre na 200°C asi 25 - 30 minút. Podávame prekrojené na polovicu s paradajkou a paprikou.

Plnený sendvič
Potrebujeme:

1 sendvič,
125 g masla,
2-3 kocky taveného syra,
kápia,
3-4 kyslé uhorky,
2 uvarené vajíčka,
20 dg diétnej salámy
Postup:
Maslo vymiešame so syrom a pridáme nadrobno pokrájané uhorky, kápiu, vajíčka a salámu. Všetko spolu zmiešame. Sendvič rozkrojíme a striedku vyberieme. Naplníme ho pripravenou plnkou. Odložíme na chladné miesto. Pred podávaním pokrájame na plátky.

Veľkonočná plnka I
Potrebujeme:
1 veka,
10 vajec,
200 g vareného bravčového mäsa,
vývar z mäsa,
200 g údeného mäsa,
200 g tuku,
soľ,
mleté čierne korenie,
muškátový kvet,
posekaná pažítka.
Postup
Veku nakrájame na malé kúsky, zalejeme rozpusteným tukom. Na malé kúsky pokrájame aj mäso a spolu bylinkami vmiešame k veke. Žĺtka vymiešame s trochou vývaru, pridáme koreniny a soľ, vlejeme k ostatnej zmesi. Nakoniec vmiešame tuhý sneh z bielkov a pečieme vo vymastenom pekáči.

Veľkonočná plnka II
Potrebujeme:
350 g uvarenej údenej rolky,
6 rožkov,
200 ml vývaru z údeného (alebo mlieko),
5 vajec,
3 strúčiky cesnaku,
vňať z cibule,
pažítka,
petržlenová vňať a iné zelené bylinky (žihľava, púpava a pod.),
korenie.
Postup
Rožky nakrájame na kolieska, polejeme vývarom z údeného, pridáme na kocky pokrájané údené mäso, žĺtky, pretlačený cesnak, rôzne zelené vňate a ochutíme korením. Nakoniec vmiešame z bielkov ušľahaný sneh. Zmes dáme do vymastenej formy (srnčí chrbát, alebo iná...) a pečieme asi 40 minút na 170°C.

Veľkonočná baba I
Potrebujeme:

10 rožkov,
300-400 g údeného mäsa,
2 nôžky klobásky,
6 vajec, soľ,
mleté čierne korenie,
petržlenová vňať,
olej na vymastenie plechu.
Postup:
Rožky nakrájame na kolieska a tie ešte na štvrťky. Dáme do misy a polejeme vývarom z údeného mäsa a klobásky, aby zmäkli, nie však veľmi, aby sa z toho neurobila blatová kaša. Údené mäso aj klobásku nakrájame nadrobno a primiešame k rožkom. Môžeme pridať trochu soli, ale nemusíme, pretože údené mäso je slané. Vajcia vyšľaháme a pridáme k základnej zmesi. Prisypeme korenie a pridáme petržlenovú vňať. Veľký plech vymastíme olejom a “babu” dáme piecť na 200°C doružova.

Veľkonočná baba II
Potrebujeme:
5 rožkov,
150 ml mlieka,
200 g oravskej slaniny,
1-2 hrste sušených húb,
5 vajec,
soľ,
korenie,
veľa medvedieho cesnaku.
Postup:
Huby zalejeme vriacou vodou a necháme spariť, pokrájanú slaninu opražíme, Rožky pokrájame na kocky a zalejeme mliekom. Vyžmýkané Rožky zmiešame so žĺtkami, opraženou slaninou a hubami, pridáme soľ, korenie a nakrájaný medvedí cesnak (alebo žihľavu, či inú zelenú vňať). Nakoniec vmiešame sneh z bielkov, dáme na vymastený plech, a pečieme 50-60 minút pri 180°C.

Veľkonočná baba III
Potrebujeme:
500 g bravčové mäso údené (varené),
200 g slanina s mäsom (oravská),
8 rožkov,
1 - 1,5 dl vývar (z údeného mäsa),
6 vajec, vegeta (podľa chuti),
soľ,
čierne korenie mleté,
olej,
1 vajce na potretie.
Postup
Uvaríme si údené mäso a vychladnuté ho pokrájame na kocky. Slaninku pokrájame na kocky a opražíme ju na oleji. Rožky pokrájame a zalejeme trochou vývaru - podľa potreby cca 1 - 1,5 dl, pridáme uvarené mäso, 6 žĺtkov, koreniny, opraženú slaninku a na zjemnenie sneh z bielkov, ktorý ľahko vmiešame do masy. Vymiešanú masu rozotrieme do vymasteného pekáča, vrch potrieme rozšľahaným vajcom a pečieme do ružova. Výborná je teplá s kyslou uhorkou, ale chutí dobre aj studená.

Jahňacie kotlety
Potrebujeme:
4 jahňacie kotlety (1 ks asi 100 g),
2 PL oleja,
soľ,
čierne korenie,
40 g cesnakového masla.
Postup:
Kotlety potrieme olejom, položíme na rošt, podsunieme plech na odkvapkanie a pripravujeme pod rozohriatym grilom (pri 275°C) alebo horúcim vzduchom (pri 220°C), 5 minút z každej strany (vždy 3. alebo 4. úroveň odspodu), okoreníme soľou i korením a podávame s cesnakovým maslom.

Bravčové karé so slaninkou a oreganom
Potrebujeme:
800 g bravčového karé,
strúčik cesnaku,
päť pomarančov,
100 g prerastenej slaninky,
40 g masla,
150 ml bieleho suchého vína,
oregano,
šťavu zo šiestich pomarančov.
Postup:
Cesnak ošúpeme a pokrájame na tenké plátky. Z jedného pomaranča olúpeme pomarančovú časť kôry a pokrájame ju na tenké pásiky. Do karé urobíme na viacerých miestach zárezy a do každého vložíme plátok cesnaku a rez pomarančovej kôry. Okraje rezu stlačíme. Mäso osolíme, okoreníme a obalíme plátkami slaninky. Upevníme ich špáradlami alebo kúskami drevených špajdlí. Na panvici rozpustíme 20 g masla a obalené karé na ňom krátko opečieme. Podlejeme ho 150 ml suchého bieleho vína, teplotu znížime na minimum a dusíme, kým sa víno nevyredukuje na polovičné množstvo. Pridáme oregano, šťavu zo šiestich pomarančov a krátko podusíme. Mäso so šťavou preložíme do rúry vyhriatej na 180 stupňov, prikryjeme alobalom a pečieme asi 40 minút. Potom alobal odstránime a okolo mäsa uložíme štyri pomaranče prekrojené priečne na polovicu. Vznikne nám osem ružíc. Na každú položíme kúsok masla, osolíme, okoreníme a dáme s mäsom ešte na ďalších 20 minút zapiecť. Upečené mäsko necháme aspoň 10 minút odpočívať, až potom ho pokrájame.

Jahňacie kotlety s bylinkovou kôrkou
Potrebujeme:

150 g cibule,
50 g masla,
štyri polievkové lyžice olivového oleja,
dve vetvičky tymianu,
50 g strúhanky,
35 g lieskovcov,
dve polievkové lyžice petržlenovej vňate.
štyri jahňacie kotlety,
dve polievkové lyžice balzamikového octu,
125 ml dezertného vína Marsala alebo Sherry (medium),
200 ml hydinového vývaru,
zahusťovač omáčky,
mleté čierne korenie
a soľ.
Postup:
Nadrobno posekanú cibuľu opečieme dozlatista na 20 g masla a dvoch lyžiciach olivového oleja. Pridáme lístky tymianu a krátko opečieme. Cibuľku vyberieme do misy a necháme ju ochladnúť. Potom k nej primiešame zvyšné maslo, strúhanku, posekané lieskovcové orechy a petržlen. Dochutíme soľou a korením. Jahňacie filé osolíme a okoreníme. Na panvici zohrejeme zvyšok olivového oleja a mäso na ňom z každej strany prudko opečieme. Preložíme ho do ohňovzdornej misy a rozdelíme naň strúhankovo- -orechovú zmes zmiešanú s trochou oleja, aby nám z mäsa nepadala. Pečieme v rúre vyhriatej na 210 stupňov 10 – 12 minút. Maslo a olej, na ktorom sme opekali cibuľku, opäť zohrejeme, zalejeme balzamikovým octom a Marsalou. Pri zníženej teplote povaríme, kým sa ich množstvo nezredukuje na polovicu. Prilejeme vývar a necháme zovrieť. Nakoniec zahustíme, dochutíme soľou a korením. Upečené mäso necháme chvíľu odpočívať a potom ho podávame podliate omáčkou.

Veľkonočný baránok
Potrebujeme:
160 g práškového cukru,
3 vajcia,
1 citrón,
180 g múky,
60 g masla,
1 balenie vanilkového cukru.
Postup:
Vajcia vymiešame s cukrom. Citrón umyjeme a kôru nastrúhame najemno, polovicu šťavy si odložíme. Kôru a šťavu pridáme k vajciam s cukrom. Maslo roztopíme, vmiešame k múke, prilejeme vajcovú zmes a vypracujeme cesto. Formu na barančeka vymastíme maslom, vysypeme múkou a cesto vlejeme do nej. Pečieme pri teplote 160 stupňov dozlata. Keď je baranček hotový, necháme ho vychladnúť, vyklopíme z formy a obe polovice spojíme krémovou plnkou, prípadne ho ozdobíme polevou.

Perníkový baranček
Potrebujeme:
150 ml mlieka,
50 ml oleja,
1 PL džemu,
1 PL rumu,
1 vajce,
1 PL kakaa,
1 škoricový cukor,
50 g cukru,
150 g hladkej múky,
1/3 prášku do perníka,
1/3 prášku do pečiva,
3 PL čokoládového pudingu (prášok).
Postup:
Vymiešame cesto a pečieme v malej forme barančeka asi 30 minút.

Veľkonočný orechový baránok
Potrebujeme:
6 vajec,
150 g masla,
150 g cukru (kto má rád sladšieho môže dať až 200g),
250 ml mlieka,
380 g polohrubej múky,
štipka soli,
citrónová kôra z 1/2 citrónu,
70 g mletých vlašských orechov.
Postup:
Oddelíme žĺtky od bielkov. Maslo najprv rozmiešame a postupne po lyžičke do neho zapracovávame žĺtky a cukor. Riadne premiešame buď šľahačom alebo vareškou. Potom pridávame (opäť postupne) po lyžičkách múku a mlieko. Časť múky (asi 2 lyžice) si oddelíme a rozmiešame si v nej prášok do pečiva, túto zmes k cestu pridáme až zo snehom z bielkov. Primiešame mleté orechy. Našľaháme sneh z bielkov a postupne jej pridáme k pripravenej zmesi, na záver primiešame už spomínanú múku zmiešanú s práškom do pečiva. Pripravené cesto nalejeme do formy, ktorá by sa mala predtým vymastiť a vysypať múkou. Formu s cestom dáme pomaly piecť do trúby asi na 45 minút. (Či je baránok upečený, zistíme vpichnutím špajdle do stredu. Pokiaľ sa cesto na špajdli neprilepí je baránok hotový.) Hotového baránka môžeme ozdobiť mašličkou.

Bielkový baranček
8 bielkov,
180 g práškového cukru,
160 g hrubej múky,
70 g rozpusteného masla,
300 ml kandizovaného ovocia zmiešaného so sekanou čokoládou, mandľami a orieškami,
čokoládová poleva
a sekané oriešky na posypanie.
Postup:
Z bielkov ušľaháme tuhý sneh, pridáme cukor a ešte prešľaháme. Potom pridávame striedavo po lyžiciach múku a vychladnuté roztopené maslo a ľahko premiešavame. Nakoniec do cesta vmiešame zmes (ovocie, oriešky, mandle, čokoládu a pod). Pečieme pomaly vo vymastenej a strúhankou vysypanej forme. Po upečení vyklopíme, necháme vychladnúť, polejeme čokoládovou polevou a posypeme orieškami.

Šľahačkový baranček
4 vajcia,
1 šľahačková smotana,
10 PL polohrubej múky,
½ kypriaceho prášku,
10 PL kryštálového cukru,
100 g sekaných mandlí,
citrónová kôra,
50 g strúhanej čokolády.
Postup:
Z bielok ušľaháme sneh, pridáme cukor a opatrne primiešame šľahačku, žĺtky, múku zmiešanú s kypriacim práškom, citrónovú kôru, mandle a posekanú čokoládu. Formu vymažeme maslom, vysypeme strúhankou a upečieme.

Slávnostná trikolóra
CESTO:

9 vajec,
9 lyžíc kryštálového cukru,
9 lyžíc polohrubej múky,
1 balíček kypriaceho prášku,
1 lyžica kakaa,
1 lyžica mletých orechov.
PLNKA:
1,5 l mlieka,
3 vanilkové pudingy,
9 lyžíc kryštálového cukru,
1 vanilínový cukor,
250 ml rumu,
200 g mletých orechov,
100 g hrozienok,
50 g posekaných orechov.
Postup:
Z bielkov a kryštálového cukru ušľaháme tuhý sneh, postupne pridáme žĺtky a preosiatu múku s kypriacim práškom. Cesto rozdelíme na tri časti. Do jednej zapracujeme kakao a do druhej mleté orechy. Všetky tri cestá upečieme samostatne na plechu vyloženom papierom na pečenie. Hrozienka namočíme do rumu. Z mlieka, cukru a pudingového prášku uvaríme podľa návodu na obale hustý krém, ktorý rozdelíme na tri časti. Vychladnuté biele cesto zľahka pokvapkáme rumom, natrieme tretinou pudingu a posypeme v rume namočenými hrozienkami. Hrozienka prikryjeme kakaovým cestom. Pokropíme ho rumom, natrieme časťou pudingu a posypeme mletými orechmi. Na ne položíme orechové cesto, pokropíme rumom a potrieme zvyšným pudingom. Posypeme hrozienkami a hrubšou vrstvou posekaných orechov. Zákusok necháme v chlade stuhnúť a pokrájame.

Slonie slzy
Piškótové cesto:
5 žĺtkov dáme na tanier
zasypeme ½ vanilkového cukru,
zalejeme 3PL vody,
17 dkg práškového cukru.
5 bielkov dobre vyšľaháme
pridáme 14 dkg hl. múky
s ½ prášku do pečiva,
nakoniec pridávame žĺtka, zľahka zmiešame.
Vylejeme na plech s papierom na pečenie, pečieme 8-10 min.
Plnka:
20 dkg mletých orechov zalejeme
1 dcl horúceho sladkého mlieka,
neskôr pridáme k 15dkg vymiešaného masla.
Plnku natrieme na piškótové cesto, na to do stredu uložíme celé banány po dlhšej strane a plát preložíme cez banány, aby vznikla slza. Vrch polejeme čokoládou. Pomôžeme si valčekom na cesto.

Čokoládové veľkonočné koláčiky
Potrebujeme: Na cesto:
175 g masla,
1 čajová lyžička vanilkovej esencie,
175 g práškového cukru,
3 vajcia,
125 g hladkej múky,
40 g kakaa,
15 ml alebo
1 polievková lyžica mlieka.
Na plnku:
150 ml smotany,
150 g čokolády rozlámanej na kúsky,
mini čokoládové vajíčka,
práškový cukor na dekoráciu.
Postup:
Predhrejeme rúru na 180°C. V miske vymiešame maslo, cukor a vanilkovú esenciu. Primiešame vajcia. Potom primiešame múku, kakao a mlieko. Dáme do 16 formičiek na mafiny. Dáme do rúry a pečieme 20 minút pokiaľ nám nenarastú. Vyberieme z rúry a necháme vychladnúť. Medzitým si pripravíme plnku. Čokoládu spolu so smotanou varíme pokiaľ sa čokoláda neroztopí. Dáme dole zo sporáka a necháme vychladnúť za občasného miešania. Z veľmi ostrým a tenkým nožom odrežeme vrch z každého koláčika. Diery naplníme čokoládovou plnkou. Z odrezaných vrchov vyrežeme krídla. Dáme ich na koláčiky spolu s čokoládovými mini vajíčkami a nakoniec posypeme práškovým cukrom. Koláčiky, ktoré si s veľkou radosťou deti pripravia pre svojich kamarátov na šibačku.

Metrové rezy
CESTO:
4 vajcia,
250 g práškového cukru,
2 dl vody,
2 dl oleja,
2 bielky,
350 g hladkej múky,
pol balíčka prášku do pečiva,
30 g kakaa,
tuk na vymastenie a strúhanka na vysypanie formy.
PLNKA:
5 dl mlieka,
120 g cukru,
2 žĺtky,
1 vanilkový cukor,
1 zlatý klas (pudingový prášok),
250 g masla (hera).
POLEVA:
200 g čokolády
Postup: CESTO: žĺtky vymiešame s polovicou cukru do penista, pridáme postupne horúcu vodu a olej. Zo všetkých bielkov ušľaháme tuhý sneh, do ktorého vmiešame zbytok cukru. Múku s práškom do pečiva pridáme spolu so snehom k žĺtkom. Vymiešame cesto, ktoré rozdelíme na dve časti. Do jednej vmiešame kakao. Cestá nalejeme samostatne do foriem srnčí chrbát a v stredne teplej rúre pečieme 40 minút.
PLNKA: V troche mlieka rozmiešame Zlatý klas s vanilkovým cukrom. Za stáleho miešania vylejeme do zvyšku vriaceho mlieka a uvaríme hustú kašu a necháme ju vychladnúť. Maslo s práškovým cukrom vymiešame a po čiastkach primiešame vychladnutú kašu. Vychladnuté cesto pokrájame, a natrieme krémom striedavo biele a tmavé rezy koláča. Metrové rezy nakoniec polejeme čokoládovou polevou. Krájame ich šikmo.

Poschodová roláda
CESTO:
8 vajec,
8 lyžíc práškového cukru,
8 lyžíc polohrubej múky,
polovica prášku do pečiva,
4 lyžice vlažnej vody,
 čokoládová poleva,
3 kusy kiwi,
šľahačka na zdobenie.
PLNKA:
1 liter mlieka,
3 balíčky Zlatého klasu,
100 g práškového cukru,
250 g palmarínu,
2 lyžice kakaa.
Postup:
Žĺtky s cukrom vymiešame do peny, vmiešame po lyžiciach vodu, pridáme preosiatu múku premiešanú s práškom do pečiva a sneh z bielkov. Rozdelíme na dve časti a upečieme dva pláty na vymastených a múkou vysypaných plechoch. Pláty vyklopíme na vlhké utierky, jeden zvinieme po dĺžke do rolády, druhý zvinieme len z okrajov oproti sebe a necháme vychladiť. Druhú roládu rozvinieme, natrieme bledou plnkou, boky po dĺžke zvinieme a do stredu uložíme očistené pokrájané kiwi. Prvú roládu rozvinieme, natrieme hnedou plnkou, zvinieme a uložíme na naplnenú prvú roládu. Poschodovú roládu polejeme čokoládovou polevou a vychladnutú ozdobíme šľahačkou. PLNKA: V mlieku uvaríme Zlaté klasy na hustú kašu. Do vychladnutej kaše vyšľaháme zmäknutý palmarín a cukor. Rozdelíme na dve časti a do jednej vmiešame kakao.

Tiramisu
2 dl uvarenej horúcej kávy,
2 cl kávového likéru alebo rumu,
6 žĺtkov,
150 g cukru krupica,
500 g mascarpone (syr),
300g cukrárenských piškót,
1 lyžicu kakaa alebo strúhanej čokolády.
Postup:
Kávu nalejeme do hlbšej misy tak, aby sa v nej piškóty namočili. Do chladnúcej kávy nalejeme likér alebo rum, žĺtky vyšľaháme s cukrom, až sa celkom rozpustí. Do ušľahanej zmesi vmiešame mascarpone. Piškóty jednu po druhej namáčame do kávy s likérom a poukladáme na dno formy. Vrstvu piškót potrieme vrstvou krému, potom kladieme druhú vrstvu piškót a druhú vrstvu krému. Pokračujeme, kým všetko použijeme, no posledná musí byť vrstva krému. Koláč necháme v chlade odstáť, potom z formy vyklopíme a posypeme kakaom alebo strúhanou čokoládou.
 

 

Moje
webové stránky 
 Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín : http://cezmin.wz.sk
 Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky: http://bylinky.czweb.org
 Čas Vianoc:
http://vianocesk.wz.cz
 Seniorka: http://seniorka.szm.com
 Cintorín: http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky:
http://svetbabik.czweb.org
 
 Slovania: http://slovania.czweb.org
Jánska noc:
http://cbjanskanoc.ic.cz
 Pani Príroda:
http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
 Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
 Moji psíkovia:
http://mikinka.czweb.org
  Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
 Cezmín ker  a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie:
http://aishwarya.wz.cz
 Horné Chlebany :
http://hornechlebany.unas.cz

 Rádioamatérstvo  :
http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múdra ako rádio:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
 CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK Chlebany:
http://cbrsk.euweb.cz
Blog Jánska noc a iné:
http://www.cbjanskanoc.webovastranka.sk

Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
 Seniorka a deti:
http://seniorka-deti.wz.cz
 Olympionik: http://olympionikholub.wz.sk
 Sedmičkári:
http://rannisedmicka.wz.cz
 Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org
   Späť | Obnoviť | Dopredu


 
by Cezmín Slovakia
http://cezmin.wz.cz

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

NAJ.sk