wz

[Späť | Obnoviť | Dopredu]

.

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaujímavosti

Čo je "extrasolárna planéta?"

Predstava planéty 51 Pegasi bExtrasolárna planéta alebo exoplanéta je planéta obiehajúca hviezdu inú ako Slnko a teda patriaca do jej planetárnej sústavy.
Hoci existencia extrasolárnych planét bola predpokladaná už dávno, neexistoval spôsob, ako ich existenciu dokázať. Existenciu extrasolárnych planét predpokladal napríklad už Immanuel Kant. V jeho dobe ani dlho potom však ich existenciu nebolo možné overiť. Úplne prvou objavenou exoplanétou bol objekt obiehajúci pulzar B1257+12. Objavil ju poľský astronóm Alex Wolszczan už v roku 1992. Prvé planéty obiehajúce okolo hviezd hlavnej postupnosti boli objavené až v 90tych rokoch 20. storočia. Prvou objavenou exoplanétou obiehajúcou plazmovú hviezdu bola planéta obiehajúca hviezdu 51 Pegasi objavená v roku 1995. Objav extrasolárnych planét viedol k otázke, či na nich môže existovať mimozemský život.
Keďže nijaká planéta nežiari vlastným svetlom a všetky iba odrážajú svetlo svojich materinských hviezd, extrasolárne planéty majú veľmi malú jasnosť dosahujúcu rádovo miliardtiny jasnosti svojej hviezdy. Preto súčasnými prístrojmi extrasolárne planéty nie sú a nemôžu byť vizuálne pozorované. Všetky metódy ich objavovania sa zakladajú výlučne na pozorovaní materskej hviezdy. Oveľa ľahšie možno aj vizuálne pozorovať protoplanetárne disky - disky, z ktorých sa extrasolárne planéty tvoria.
Väčšina objavených extrasolárnych planét je veľmi veľká. Niektoré už ležia na hranici medzi hnedým trpaslíkom a planétou. Mnohé obiehajú svoje hviezdy po veľmi blízkych dráhach. Pre svoju veľkosť a blízkosť k materskej hviezde dostali tieto objekty prezývku „horúce Jupitery“. Obežné dráhy exoplanét sú väčšinou veľmi excentrické (pritom obežné dráhy planét Slnečnej sústavy sú takmer kruhové) a exoplanéty sa môžu nachádzať aj v dvoj- alebo viachviezdnych systémoch.

Na tejto animácii je znázornený gravitačný vplyv extrasolárnej planéty na dráhu hviezdy

Ak sa v spektre hviezdy v pravidelných intervaloch nečakane zjavia spektrálne čiary molekúl, je takmer isté, že ju obieha neviditeľný spoločník.

Najnovšie objavy
V júni 2005 bola pri hviezde Gliese 876 objavená prvá extrasolárna planéta veľkosti a zloženia porovnateľného so Zemou. Dovtedy boli všetky pozorované planéty prevažne plynní obri typu Jupiter. ďalšou zaujímavou planétou je planéta HD 209458b (obežnica hviezdy HD 209458) s menom Osiris. V atmosfére tejto planéty veľkej ako Jupiter sa nachádza kyslík, sodík a uhlík, ale aj voda. Jednou z našich najbližších planetárnych sústav je sústava okolo hviezdy Epsilon Eridani, aj keď sú nepriame dôkazy existencie planéty aj pri našom druhom najbližšom hviezdnom systéme: Pri Barnardovej hviezde. K 2. októbru 2006 bolo objavených 208 exoplanét

Z Wikipédie, slobodnej encyklopédie - http://sk.wikipedia.org/wiki/Venuša
Odporúčané stránky a zdroje: http://sk.wikipedia.org/wiki/PlanĂ©ta , http://planety.astro.cz/venuse/ , http://astroportal.sk/sol_syst/planety.html  , http://magazin.atlas.sk/technologie/vesmir/154551/extrasolarne-planety-su-predsa-len-obyvatelne-(video)

Extrasolárne planéty sú predsa len obývateľné

Slnečnú sústavu ani zďaleka nepoznáme tak dobre, aby nám prestala prinášať nové prekvapenia. Potvrdzujú to napríklad telesá obiehajúce na vonkajšom okraji nášho systému.
Najprv sme v roku 2005 objavili zvláštne podlhovasté teleso s veľkosťou tretiny Pluta, pomenované 2003 EL61, no známejšie pod prezývkou Santa. Vlani sa k nemu pridalo ďalších päť objektov, síce menších, ale obiehajúcich po podobných dráhach.
Nie je vylúčené, že spolu so Santom sú pozostatkami obrovskej kozmickej zrážky pred miliardou rokov. David Rabinowitz z Yalovej univerzity na základe pozorovaní z rôznych miest na Zemi zistil, že tieto objekty majú neuveriteľne jasný povrch.
Pravdepodobne ho tvorí kryštalický ľad, ktorého vek sa odhaduje len na sto miliónov rokov. To však nie je bežná vec – v našej planetárnej sústave neexistuje žiadne iné teleso porovnateľnej veľkosti, ktoré by malo taký mladý a jasný povrch.
Je to vlastne veľká záhada, pretože doteraz nepoznáme žiaden mechanizmus, ktorý by malým telesám vystaveným „kozmickému počasiu“ zabránil stmavnúť. Autori objavu si myslia, že príčinou môže byť neprítomnosť uhlíka, ale aj to by bolo v našej Slnečnej sústave absolútne výnimočné.

Planéty s neznámym povrchom

Nedávno ohlásili astronómovia objav niekoľkých planét, ktoré sú potenciálne menšie. Ich odhadovaná veľkosť je minimálne desaťnásobkom veľkosti Zeme. Tieto planéty dostali označenie super-Zeme.
Práve tieto planéty, by na rozdiel od ich plynných spoločníkov mali byť omnoho rôznorodejšie. Niektoré bez atmosféry a mimoriadne suché, iné by sa mali prítomnosťou vody a plynov podobať našej Zemi. S novou generáciou teleskopov by malo byť jednoduchšie skúmanie týchto planét i jednoduchšia identifikácia v prípade, že sa na nich nachádza atmosféra a prípadne aj život.
V súčasnosti dva astronomické tímy skúmajú planetárny systém červeného trpaslíka Gliese 581, ktorý sa nachádza v súhvezdí Váhy asi 21 svetelných rokov od Slnka. Obe super-Zeme sa podľa doterajších predpokladov nachádzajú v obývateľnej zóne hviezdy. Výskum sa zameriava na vzdialenosť planét od hviezdy a potenciálnu prítomnosť tekutej vody na povrchu planét.

Žeby život na Marse?

Nález toxínu na planéte Mars nevylučuje život
 

Sonda Phoenix úspešne pristála na povrchu planéty 25. mája 2008 a jej misia mala pôvodne trvať iba tri mesiace.
Pristávací modul Phoenix však objavil vo vzorke získanej v júli stopy po perchloráte - oxidačnom činidle využívanom v raketových palivách. Samotný objav perchlorátu bol nanajvýš prekvapujúci, no aj niektoré rastliny na našej planéte žijú v pôdach s obsahom tejto látky. "Vplyv perchlorátu na obývateľnosť Marsu je otázny. NASA sa rozhodla predĺžiť pôsobenie misie Phoenix o päť týždňov, čo agentúru bude stáť o dva milióny dolárov viac (asi 39,2 milióna Sk/ 1,301 milióna €). (Info z TV a internetu)

 

.
VENUŠA v kultúre
Až do doby, keď Venušu začali skúmať kozmické sondy, vždy zahalená planéta dávala spisovateľom sci-fi voľnú ruku pri predstavách o jej povrchu a oni ho často znázorňovali ako veľmi podobný Zemi. Venuša bola domovskou planétou Mekona, nepriateľa Dana Darea, hrdinu komiksu z 50-tych rokov 20. storočia] a bola miestom druhej rajskej záhrady v románe C. S. Lewisa Perelandra. V románe Olafa Stapledona Last and First Men bola Venuša zobrazená ako oceánska idylka, miesto, kde ľudia rozvinuli schopnosť lietať. Vo vojenskej sci-fi klasike Clash by Night od Henryho Kuttnera (písal ako Lawrence O'Donnell), podmorský mestský štát si najal žoldniersku spoločnosť s jej bojovými loďami, aby mohli bojovať na povrchu. Edgar Rice Burroughs napísal sériu románov, ktoré sa odohrávali na Venuši. Mnoho vedecko-fantastických filmov a seriálov z 50-tych a 60-tych rokov 20. storočia, ako napríklad Abbott and Costello Go to Mars a Space Patrol použili Venušinu božskú menovkyňu a jej sféru na vytvorenie planetárnej populácie zvodných žien vítajúcich (al. útočiacich) na mužské posádky vesmírnych lodí. Poviedka In the walls of Eryx od Lovecrafta sa odohráva na Venuši. Viac vedecké zobrazenie planéty ponúka Ben Bova v románe Venus (2000, ISBN 031287216X), aj keď jeho literárna hodnota je diskutabilná. Teraformovaná Venuša je miestom deja jednej časti animovaného seriálu Cowboy Bebop. Planéta je vyprahnutá, ale obývateľná, väčšina populácie žije vo vznášajúcich sa mestách na oblohe. V animovanom filme Exosquad je teraformovaná Venuša jedna z troch obývateľných planét slnečného systému (druhé dve sú Zem a Mars). Venuša je aj miestom viacerých tréningových centier Starfleet Academy a teraformovacích staníc vo fiktívnom svete Star Trek, a je krátko spomenutá v Clarkovej 3001: The Final Odyssey. V románe Jacqueline Susannovej Yargo je Venuša obývaná včelami veľkými ako kone. Existujú náboženské sekty, ktoré veria, že Peklo môže byť umiestnené na Venuši. Jej extrémne vysoká teplota na povrchu a nepreniknuteľná vrstva mrakov je príčinou ich viery, že pekelné ohne horia na jej povrchu. V mytológii Stredozeme, podľa J.R.R. Tolkiena, Venuša je hviezdou Eärendilu. Hviezda vznikla keď Eärendil, námorník bol vo svojej lodi pozdvihnutý na oblohu, so Silmarilom na obočí. Tolkien vybral meno priamo z anglosaského slova pre planétu Venuša.

Fotografie sú z dostupných zdrojov z internetu: http://www.google.sk/search?hl=sk&q=foto+Uran&btnG=H%C4%BEada%C5%A5&meta=

Odkazy
Vesmír:
http://www.vesmir.cz/ 
Predajne KNIHA:
http://www.slovart.sk/  
KNIHA:
http://www.astronomiaonline.org/  
Astronómia online:
http://www.astronomiaonline.org/
Astroportál:
http://www.astroportal.sk/stefanik.html 
Astronomický klub Bratislava:
http://www.vesmir.sk/
Tajomný vesmír:
http://tajomnyvesmir.webpark.sk/ 
Objavy 20.storočia - vesmír:
http://www.xvesmir.szm.sk/ 
Vesmír nám dá všetko:
http://www.kwanumzen.sk/ 
Pozrite si:
http://www.main.cz/
Pohľadnice vesmír: Atlas.sk 
Časopis VESMÍR ČR:
http://www.vesmir.cz/ 
Vesmírny web:
http://vesmirnyweb.wz.cz/novinky3.htm 
Planetárium.sk :
http://www.planetarium.sk/ Pozoruj hviezdy
Česká astronomická společnost:
http://www.astro.cz/clanek/2344 
Grigar o vesmíre:
http://priestor.podklenbou.sk/category/vesmir 
Posvätný vesmír: Kruh života:
http://www.kruhzivota.sk/?page=clanky&node=108& 
http://pohladnice.atlas.sk/kategoria/?cat_id=83  ; http://pohladnice.hladat.sk/sekcia.php?c=0201 
Astronomický slovníček česky: http://www.astro.cz/adict/?hlstr=Charlierov+vesmir&hledej=text*

Moje stránky
 
Stránka o Vianociach: http://vianocesk.wz.cz 
 Stránka venovaná prírode:
http://milujempanip.wz.cz/ 
 Stránka o sviatkoch Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org/ 
 Stránka o svadbe v Chlebanoch:
http://svadbask.unas.cz/ 
 Stránka z každého rožku trošku:
http://cezmin.czweb.org 
 Stránka venovaná jedovatým bylinkám:
http://bylinky.czweb.org
 Stránka venovaná prechodu do večnosti:
http://cemetery.zaridi.to
 Stránka o CB hobby a inom:
http://www.mudraakoradio.euweb.cz
 Stránka venovaná zvykom Jánskej noci:
http://www.cbjanskanoc.ic.cz 
 CB rádioamatérstvo - CBRSK Horné Chlebany:
http://hornechlebany.unas.cz 
 CB rádioklub Slovakia H.Chlebany:
http://www.sweb.cz/agnesa ; http://cbrsk.euweb.cz 
 
Stránky, ktoré som urobila zdarma iným ľuďom
 
Stránka venovaná kresťanskému spolku Ranná Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz 
 Stránka venovaná chovu holubov:
http://holubolympionik.ic.cz 
 Stránka venovaná buldogom:
http://ruda-etuda.czweb.org

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

NAJ.sk